Beyşehir Gölü Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Türkiye’nin en büyük 3. gölü olan Beyşehir Gölü hakkında bilgi ve gölün özellikleri.

Beyşehir GölüAkdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi adı verilen kesiminde bulunur. Türkiye’nin, Van ve Tuz göllerinden sonra üçüncü büyük gölüdür. Yüzölçümü 651 kilometrekaredir. Deniz seviyesinden 1.116 metre yükseklikte bulunan bu gölün ortalama derinliği 10 metreyi geçmez.

Beyşehir Gölü, kuzeybatı / güneydoğu doğrultusunda uzanan Sultan Dağları ile daha batıdaki kuzey—güney doğrultusundaki, dağlar (Anamas Dağı, Dedegöl Dağı) arasında yer alan çukur sahanın orta kısmını kaplar. Gölün genişliği güneyden kuzeye doğru azalır. En fazla genişlik güney tabanında 28 km. kadardır. Gölde çeşitli büyüklükte 23 ada vardır. Bunlardan en büyüğü olan ve gölün kuzey-batısında bulunan Mada Adası üzerinde küçük bir köy bulunur.

Kalkerli arazi içinde bulunan Beyşehir Gölü, yeraltı suları ile beslenir. Gölün fazla suları Çarşamba Suyu vasıtası ile Konya Ovası’na doğru akar ve bu ovanın sulanmasına yardım eder. Beyşehir Gölü’nün suları tatlı olduğu halde, içindeki bataklık bitkileri suyun tadını bozarak içilemez bir hale getirir. Gölden bolca sazan balığı elde edilir.

Göl ve bunun çevresindeki doğal güzellikleri, buranın turistik bir belde olması için her türlü imkanı hazırlamış durumdadır. Hafta tatillerini geçirmek için Ankara’dan Beyşehir Gölü çevresine gidenler çoktur.

Advertisement

Leave A Reply