Beytüşşebap Nerededir?

0

Beytüşşebap nerededir? Beytüşşebap hangi ilimize bağlıdır? Beytüşşebap ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

BeytüşşebapBeytüşşebap; Şırnak İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 29 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Van’ın Çatak, Gürpınar, batıdan Uludere, güney ve doğudan Siirt’in Çukurca ve Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları dağlar ve yaylalarla kaplıdır. Musa (Mememuşa) Dağı (3.232 m), Türemiş Dağı (3.075 m), Altın Dağı (3.358 m) başlıca yükseltileridir. Dağlar arasındaki yaylalar geniş alanlar kaplar. Karların erimesiyle suları gürleşen dereler, Habur Çayı’nı besler. 2.500 m’nin üzerinde kar ve buzullar süreklidir. Kısa süren yazlar serin geçer. Kışlar uzun, çok soğuk ve yoğun kar yağışlıdır. Kar örtüsü uzun süre yerde kalır. Kışın yağan kar kalınlığı 2 m’ye ulaşır. Yıllık ortalama sıcaklık 8°C, yağış tutarı 1.055 mm’dir. Meyve ağaçları ve bozkır bitkileri doğal bitki örtüsünü oluşturur. Kar kalktıktan sonra, ilkbaharda zengin yayla bitkileri topluluğu ortaya çıkar. Ekonomi, başta hayvancılık olmak üzere tarıma dayalıdır. Tarım alanlarının sınırlı, ikliminin elverişsiz olması nedeniyle, tarımsal üretim düşüktür: Buğday, arpa, mısır, nohut, üzüm ve elma yetiştirilir. Koyun ve keçi beslenir.

Musa Dağı eteğinde, deniz düzeyinden 1.650 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 95 km uzaklıktadır. Kış mevsiminin sert geçmesi nedeniyle, ulaşım son derece güçleşir.


Leave A Reply