Beyzbol Tarihçesi

0
Advertisement

Beyzbol sporu ne zaman ve nasıl doğdu? Beyzbol sporunun gelişimi, tarihi, tarihçesi hakkında bilgi.

Beyzbol Tarihçesi

Gün geçtikçe artan katılımcı ve izleyici sayısıyla dünyanın üçüncü büyük spor dalı hâline gelen beyzbol, ilk olarak 1860’lı yıllarda Amerika’da oynanmaya başlandı. 1871 yılında “Ulusal Profesyonel Beyzbol Oyuncuları Birliği” kuruldu. Bu birlik 1876’da Profesyonel Beyzbol Kulüpleri Ulusal Ligi’ne dönüştü. Amerikan Ligi ise diğer kentleri içine alarak sonradan faaliyete geçti.

2000’li yıllarda profesyonel beyzbol ABD’de Ulusal Lig ile Amerikan Ligi tarafından yürütülmektedir. Bu iki ligde toplam 30 profesyonel tekim vardır, iki ligin şampiyonları arasında, sezon sonunda “World Series” karşılaşmaları yapılmaktadır. Uzun yıllar ABD dışındaki ülkelerde tanınmaması, kulüplerinin ve federasyonlarının bulunmaması nedeniyle resmi olarak olimpiyat programına ancak 1992 Barcelona Olimpiyatları’nda alınmıştır. 1950’lilerden sonra yaşanan kültürel aktarımlar sonucu beyzbol yalnızca ABD’de oynanan bir oyun olmaktan kurtulmuş, tüm kıtalara yayılmış ve birçok ülkede profesyonel olarak oynanır hâle gelmiştir. Özellikle Japonya ve Güney Afrika’da çok sevilen bir oyundur.

ABD’de beyzbol sezonu şubat ayında iki aylık bir bahar antrenmanıyla başlar. Nisanda maç sezonu açılır, ekime kadar sürer. Ünlü beyzbolcular arasında; Henry Louis Aoran, Roger Maris, Roy Edward, Babe Ruth, Joe DiMaggio, Albert Pujols ve Mark Prior sayılabilir.


Leave A Reply