Bezelye İle İlgili Bilgi

0

Bezelye nedir? Bezelye hakkında kısa bilgi. Bezelye hangi ütr bir bitkidir. Ne zaman ekilir ne zaman toplanır.

Bezelye
Bezelye

Ayrı taçyapraklı ikiçeneklilerin baklagiller familyasından tırmanıcı bir bitkidir (Pisum sativum). Gövdesi çok uzundur, bitkinin ağirlığını çekemeyecek inceliktedir. Bu yüzden, sırıklara sardırılarak hem ayakta durması, hem de daha fazla güneş görmesi sağlanır. Beyaz çiçek açar. Meyvesi, bakla ve fasulyeye benzer, tohumları bir kılıf içinde sıra halinde dizilmiştir. Nişasta ve azotlu maddeler bakımından oldukça zengindir.

Bezelye ılık yerlerden hoşlanan bir bitkidir. Genel olarak sonbaharda ekilip ilkbaharda toplanır. Soğuk yerlerde ise şubata doğru ekilip haziranda toplanır. Birer metre aralıklı sıralara 25 – 30 cm. ara ile dikilir. 4 – 5 cm. yükselince birinci çapa, 25-30 santimetre yükselince de ikinci çapa yapılır. Çiçek zamanı çapa yapılmaz.

Bezelye çok eski çağlardan beri yetiştirilen bir sebzedir. Anavatanı Avrupa ve Batı Asya’dır. İlk ve Ortaçağ’larda Orta ve Kuzey Avrupa’da yetiştiriliyordu. XI. yüzyılda İngiltere’de geniş ölçüde yetiştirilmeye başlandı. Bugün Birleşik Amerika’da çok geniş ölçüde bezelye tarımı yapılmaktadır O kadar ki domatesten sonra en fazla bezelye konservesi yapılır. Ayrıca, dondurulmak suretiyle de uzun müddet saklanabilmektedir.

Bezelyede A ve B vitaminleri oldukça, C vitamini ise çok miktarda bulunur. Kuru bezelye tanelerinin öğütülmesiyle elde edilen bezelye unu besleyici özellikleri bakımından özellikle çocuk mamalarının hazırlanmasında kullanılır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?