Bilardo Nedir?

0
Advertisement

Tüm dünyada yaygın olarak oynanan ve bir spor dalı olarak kabul edilen bilardo ile ilgili genel ve kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

bilardo

BİLARDO, özel araçlarla oynanan bir salon oyunudur. 80 cm yüksekliğinde, üzeri en az 45 mm kalınlığında arduvaz plakayla kaplı, yeşil ya da mavi çuha gerili, kenarları kauçuk bantlar ile çevrili dikdörtgen bir masa üzerinde, tahta bir sopa (isteka) ve fildişinden üç topla ya da farklı tarzlarında daha fazla top ile oynanan salon oyunu.

Bilardo masasının boyutları 2.84 m x 1.42 m’dir. 2.10 m x 1.05 m ve 2.30 m x 1.15 m’lik masalar da kullanılır. Çapı 61, 61.5 mm olan topların biri kırmızı, ikisi beyazdır. Beyazlardan biri iki eksen ucundan işaretlenmiştir. Ağırlığı 460-600 gr arasında değişebilen isteka, ucunda bir deri parçası takılı tahta bir sopadır. Doğru bir vuruş için istekanın ucuna özel bir tebeşir sürülür. Beyaz toplar oyuncularındır. Oyuncu, kendi topunu kırmızıya ve rakibinin topuna çarptırmaya çalışır. İsteka ile vurulan topun öteki iki topa vurması bir karambol oluşturur.

Her karambol bir sayıyla değerlendirilir. Bir karambol yapan oyuncu, oyunu sürdürür ve karambolleri devam ettiği sürece, oyun, rakibine geçmez. Art arda kazanılan sayılara dizi adı verilir. Oyunda amaç, saptanan sayıya rakipten önce ulaşmaktır. Kazanılan oyuna 2 puan, beraberliğe 1 puan, yitirilen oyuna 0 puan verilir. Oyunun kendine özgü ayrıntı ve incelikleri vardır.

Advertisement

Leave A Reply