Bileşik Kaplar Yasası Nedir? Kuralları ve Açıklaması Nasıl Olmaktadır?

1
Advertisement

Bileşik kaplar nedir? Bileşik kaplar yasası nasıl açıklanır. Kısaca bileşik kaplar yasasının kuralları ve formülleri yer alan sayfamız.

Alt kısımları birbirlerine bağlı değişik yükseklik ve değişik hacimlerdeki kaplara verilen addır. Bu gibi kapların içine konan sıvı her kapın içinde aynı seviyeyi buluncaya kadar yükselir.

Bileşik Kaplar Yasası

İki ayrı kap alınsa bunların içlerine değişik yüksekliklerde aynı sıvıdan konsa bu iki kap dip tarafından bir boruyla birleştirilince, iki kapdaki sıvının yüzeyinin aynı hizayı bulduğu görülür. Buna bileşik kaplar yasası denir. Bileşik kaplara konan sıvılar aynı cinsten değil de farklıysa eğer bunların arasındaki yükseklik farkı sıvıların yoğunluklarıyla ters orantılıdır. Mesela su ile civa bileşik kaplara konduğu zaman civanın yoğunluğu suyunkinden 13,6 kere daha fazla olduğundan suyun yüksekliği cıvanınkinden 13,6 kere daha yüksek olur.

Birinci sıvının kap içindeki yüksekliği h1 ikinci sıvının kap içindeki yüksekliği h2 birinci sıvının yoğunluğu d1 ikinci sıvının yoğunluğu da d2 olarak gösterilirse;

şu formül elde edilir:  h1/h2=d2/d1

Günlük hayatta bileşik kapların uygulandığı  birçok yerler vardır. Örneğin mimarların üç ayak üzerine kurdukları su terazisi, havuzlardaki fıskiyeler, şehir sularının dağıtılmasındaki sistem, artezyen kuyuları, sifonlar vs. gibi.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply