Biley Taşı Nedir?

0

Biley taşı nedir? Biley taşı ile ilgili bilgi. Biley taşı ne işe yarar? Biley taşı hangi maddelerden yapılır? Biley taşı hakkında kısa bilgi veren sayfamız.

Biley Taşı

Advertisement

Biley Taşı Nedir?

Bıçak, çakı, ustura gibi kesici aletleri keskinleştirmek, biz gibi delici aletleri de sivriltmekte kullanılan bir taştır. Doğada bulunan kumtaşı, zımpara taşı gibi sert taşlardan olabileceği gibi karborundum denilen sert bir taştan da yapılabilir. Karborundum karbonla silisin yüksek ısıda birleşmelerinden meydana gelir. Biley taşı olarak zımpara taşı kullanılacaksa gayet kuru kumtaşı kullanılacaksa gayet ince zerreli olması gerekir.

Biley taşları, bıçakların sertliğini gidermemesi için suyla ıslatılarak kullanılmalıdır. Biley taşları genelikle silindir şeklindedir. Ayakla basılan pedal yardımı ile dönen büyük bir çarkın yardımıyla döndürülür. Kendi ekseni etrafında döndürülen taşlardan başka bir de bıçağı üzerine sürterek kullanılan biley taşları vardır. Daha keskin olması istenen bıçakları bileylemek için de üzerine ince yağlar sürülen biley taşları kullanılır.


Leave A Reply