Göktürk Hakanlarından Bilge Han Hayatı (Kısaca)

0
Advertisement

Bilge Han kimdir. Meşhur Göktürk Hakanlarından Bilge Han’ın hayatı hakkında bilgi.

Göktürk imparatorlarından biridir. 691′ de babası İlteriş Han ölünce, yerine amcası Kapağan Han geçti. Kapağan Han’ın öldürülmesi üzerine, esasen veliaht bulunan Bilge Han, tahta geçti. Kardeşi Kültegin ile beraber devlet idaresini yürütmeye başladı (716). Büyük iç ayaklanmaları bastırdı.

Çin Hakimiyetine düşmüş Türk ülkelerini geri almaya uğraştı. 720’de Çinliler’in 300.000 kişilik ordusu Türk ülkelerine saldırınca Bilge Han tarafından püskürtüldü. 731’de büyük askeri başarılariyle ün almış olan kardeşi Kültegin’in ölümünden az sonra da Bilge Han zehirlenerek öldürüldü. Ölümü Türkler arasında bir felaket olarak kabul edildi. Büyük törenle Koşo Çaydam’a kardeşinin yanına gömüldü. Yerine oğlu Ijen Han (734-741) geçti.

Bilge Han Türk tarihinin sayılı şahsiyetlerindendir. Türk birliğini sağlamak için büyük gayret ve fedakarlıklar göstermiştir. Bıraktığı yazıtlardan birinde şu ölümsüz satırlar vardır:

Zengin ve müreffeh bir kavme han olmadım; karnı aç, sırtı çıplak, fakir ve perişan bir millete hükümdar oldum. Kardeşim Kültegin ve iki şad ile sözleştik. Babamızın, amcamızın çalışmış oldukları yolda, milletin adı ve şanı silinmesin diye, Türk ırkı için, gece uyumadan, gündüz oturmadan, ölecek, bitecek derecede çalıştım.

Bilge Han’ın ölümünden sonra yerine geçen oğlu İjen Kağan, babası adına bir anıt yaptırmıştır (Orhon Yazıtşarı), üzerine Göktürk harfleriyle bir yazıt yazdırmıştır.

Advertisement

Leave A Reply