Bilgin Nedir? Bilgin Kime Denir? Bilgin Kelimesinin Sözlük Anlamı

0

Bilgin ne anlama gelir? Bilgin kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Bilgin
  • Bilimsel bir konuda çok bilgisi olan kimse, bilimci, âlim
Ruh bilgini
  • Ruh bilimi uzmanı

Türk İslam Bilginleri

Advertisement

Bilgin Kimdir?

Bir bilgin kendini, özellikle de uzmanlık kazandıkları bir alanın çalışmasına, kendini akademik arayışlara adayan bir kişidir. Bir bilgin aynı zamanda bir üniversitede veya başka bir yükseköğretim kurumunda öğretmen veya araştırmacı olarak çalışan bir kişi olabilir.

Bilgin sözcüğü bazen akademisyen ile eşdeğer anlamda kullanılır ve genel olarak bir araştırma disiplininde ustalık kazanmış olanları tanımlar. Bununla birlikte, daha geniş bir uygulama alanı vardır ve ayrıca, yüksek öğretim öncesi meslek araştırması yapılanları tanımlamak için de kullanılır. 1847’de bakanı Emanuel Vogel Gerhart, bilginlerin toplumdaki rolüyle ilgili kapsamlı bir tanım sundu:

“Bilgin kim? verilmesi gereken ilk cevap: O, içsel olarak entelektüel ve ahlaki olarak simetrik olarak açılmış, disiplinli ve gerçeğin etkisi altında güçlendirilmiş bir alimidir. Farklı zihinsel faaliyetler her zaman doğru dengeyi koruyarak doğru bir şekilde uygulanır. Hiç kimse fakültenin başkalarını ihmal etmesi için hazırlanmamalıdır. Bütün iç insan ahenkli bir şekilde açılmalıdır.”

Advertisement


Leave A Reply