Bilim ve Teknoloji Haftası İle İlgili Yazı

0
Advertisement

Bilim ve Teknoloji Haftası ne zaman kutlanır? Bilim ve Teknoloji Haftasının anlam ve önemini anlatan kısa yazı.

Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haftası (8/14 Mart)

Bilim, dünyadaki tüm insanları ortak düşüncede birleştirir. İnsanların doğru kararlar vermesini sağlayarak, insanlığı daha da ileri götürür. Bilimi önemseyen milletler, teknoloji alanında ileri giderek çok gelişir, rahat ve modem yaşam koşullarına ulaşır. Rahat ve mutlu yaşamak için cahilliği ortadan kaldırmak gerekir. Cahillik ise, ancak bilimsel çalışmalar neticesinde ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle bilim ve teknoloji her hususta dikkate alınmalıdır, insan yaşamına yön vermelidir. Okullarda yeni kutlanmaya başlanan “Bilim ve Teknoloji Haftası” bu sebeplerden dolayı gündeme gelmiştir. Her sene 8/14 Mart tarihleri arasında kalan hafta, Bilim ve Teknoloji Haftası olarak kutlanmaktadır.

TEKNOLOJİ NEDİR?

Gelişmenin ve ilerlemenin ana koşulu bilim ve teknolojidir. İnsanlık, var olduğu tarihten bu güne kendisine rahat yaşam koşulları sağlamak için bilim ve teknoloji alanında birçok araç ve gereci uygulamaya koyarak başarıya ulaşmıştır. Belli bir bilgi birikimi olmayan insanlardan, toplum adına faydalı işler yapmaları beklenemez.

Bilim ve teknoloji, günümüzde büyük bir hızla gelişmekte ve değişmektedir. Bugün kullandığımız araçların bir çoğu bilimin ve teknolojinin eseridir. Daha basit bir şekilde açıklayacak olursak; okulda kullandığımız, kalem, kitap, defter gibi ders araçlarının tümü, bilim ve teknoloji sayesinde olmuştur. Tüm bu araç ve gereçler rahat yaşamamızı sağlar.

Advertisement

Bilim adamlarına ve bilime hak ettiği önemi veren, bilimsel çalışmaları destekleyip ilerlemesini sağlayan ülkeler hızla kalkınmışlardır.

BİLİM NEDİR?


Yorum yapılmamış

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?