Bilim ve Teknoloji Haftası Ne Zaman – Hakkında Bilgi

0

Bilim ve Teknoloji Haftası ne zamandır? Bilim ve Teknoloji Haftasının amacı ve önemi ile ilgili yazı, hakkında bilgi.

Bilim ve Teknoloji Haftası Ne Zaman - Hakkında Bilgi

Bilim ve Teknoloji Haftası (8 – 14 Mart)

Bilim, evrende yer alan olgulara ve varlıklara ilişkin, tarafsız gözlem ve deneye dayalı zihinsel etkinliklerin ortak adıdır.

Bilimin fizik, kimya, matematik gibi dallarından elde edilen bilgileri uygulama işine teknik adı verilir.

Teknik, temel olarak alet yapma ve alet kullanarak sonuç alma yöntemleri anlamına gelir. Alet yapma yeteneğiyle insanoğlu, teknoloji üreten bir varlıktır. Teknoloji (uygulayımbilim) ise tekniğin ortaya çıkardığı uygulamaları işe yansıtma bilgisidir.

Yaşadığımız çağda bilim ve teknoloji birbirinden ayrılmaz iki unsurdur. Bilimsel çalışmalar uygulamaya elverişli bilgi üreterek gelişmeyi sağlarken, teknolojik gelişmeler de bilimsel araştırmaların daha uygun şartlarda yapılmasını sağlayarak gelişmeyi hızlandırmaktadır. 20. yüzyıl bilim ve teknolojinin hızla geliştiği bir dönem olmuştur. Bilimin sonucu olarak ortaya çıkan teknoloji hayatımızı her alanda kolaylaştırmıştır.

Gelişmiş ülkeler rahat yaşama olanaklarına bilim ve teknolojiyle ulaşmıştır. Ülkemiz gelişmekte olan bir ülkedir. Bilim ve teknolojiyi kullanarak gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşacaktır. Bunun bilincine varılması için okullarımızda Bilim ve Teknoloji Haftası düzenlenir, öğrencilere bu amaçla bilgi verilir. Hafta süresince çeşitli etkinliklerle yeni yetişen nesillerin bilim ve teknolojiye ilgi duymaları sağlanır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?