Bilmece Nedir? Bulmaca Nedir?

0

Bilmece nedir, Bulmaca nedir? Bilmece ve bulmaca hakkında kısa bilgi ve tanımlama.

Bir şeyin adını anmadan sadece özelliklerini üstü kapalı bir şekilde söyleyerek o şeyin ne olduğunu bulmasını karşısındakine bırakan bir eğlencedir. Bilmecenin içinde daima bir soru bulunur. Bu sorunun cevabını bulmak daha çok çocuklar arasında yaygın bir eğlencedir.

Advertisement

Eskiden halk şairleri birbirlerini test edebilmek için ölçülü ve kafiyeli bilmeceler sorarlardı. Birtakım kelime oyunları yapılır vurgulara göre anlam değişirdi. Bilmecenin zor olması kadar söylenilen sözün edebi bir değeri olmasına dikkat edilirdi. Bu bakımdan bilmecenin folklorumuzda önemli bir yeri vardır.

Bugün bilmece bir eğlence ve oyundan başka bir şey değildir. Daha çok çocuklar arasında rağbet görmektedir. Biri bilmeceyi sorar. Bunu bilecek olanın “Canlı mı, cansız mı” “Yenir mi, yenmez mi?” gibi cevabı kolaylaştıracak sorular sorma hakkı vardır.

Gazetelerde çeşitli dergilerde okuyucunun vaktini hoşça geçirmesi boş vaktini değerlendirmesi için resimlerle kelimeler ve rakamlarla düzenlenen oyunlar da birer bilmecedir. Bunlara daha çok “bulmaca” adı verilir.

Advertisement


Leave A Reply