Bir Adamın Büyük Olup Olmadığını Alçak Gönüllülüğünden Anlayabiliriz

0
Advertisement

Bir adamın büyük olup olmadığını onun alçak gönüllülüğünden anlayabiliriz ne demektir, sözün anlamı, açıklaması, hakkında kısa yazı.

BİR ADAMIN BÜYÜK ADAM OLUP OLMADIĞINI ALÇAK GÖNÜLLÜLÜĞÜNDEN ANLAYABİLİRİZ.
(John Ruskin)

Büyük adamlar, kendilerini başkalarından yüksek görmezler. Kendilerini başkalarından yüksek görenler, büyük adam olamazlar.

Alçak gönüllülük, bir olgunluk, büyüklük belirtisidir. Olgunlaşmış, büyüklük aşamasına erişmiş kimseler, başkalarının da en az kendileri kadar saygıya değer kişiler olduğunu düşünürler. Yaptıkları işlerden, bilgilerinden, uzmanlıklarından gurur duymazlar.Yani alçakgönüllü olurlar.

Alçakgönüllü olmak, elbette büyük adam olmaya yetmez. Eğer, bunu ölçü alarak insanları değerlendirmeye kalkarsak, yanlış sonuçlara varabiliriz. Çünkü, alçakgönüllü olmadıkları halde, öyle görünebilen iki yüzlüler vardır. Bir düşünür: “Övülmek isterseniz, alçakgönüllülüğü yem olarak kullanabilirsiniz.” diyor. Ünlü Amerikan yazarı Mark Twain’in şu sözü de aynı doğrultuda ve uyarıcıdır: “Yalancı alçakgönüllülük doğdu; alçakgönüllülük öldü.”

Yukarıda söylediğimiz gibi, alçakgönüllülük, büyük adam olmanın en belirgin özelliğidir. Gerçekten, bu özelliği taşıyanlara büyük gözüyle bakılır.

Advertisement

Leave A Reply