Bir Ağacın Büyümesi Ne Kadar Sürer? Hangi Ağaç Ne Kadar Zamanda Büyür?

0
Advertisement

Bir ağacın büyümesi ne kadar sürer? Ortalama olarak bir ağaç büyürken ne kadar zaman geçer? Ağaç cinslerine ve türlerine göre bir ağacın büyüm süresi ve ağacın hızlı büyümesi için ne yapılmalı?

huş ağacı

Huş Ağacı (Kaynak: pixabay.com)

Ağaçlar, bitkiler aleminin en görsel ve heybetli temsilcileridir. Uzun kanopileri ormanları gölgeliyor ve her büyüklükteki sayısız tür için bir barınak ve yiyecek kaynağı. İnsan bakış açısından, bu sessiz devler hareketsiz ve ebedi gibi görünebilir, ancak ağaçlar sürekli büyüyor ve hatta bazıları sanıldığından çok daha hızlı gelişiyor. Bir ağacın büyümesinin ne kadar sürdüğünü ve büyümesini hangi faktörlerin etkilediğini bilmek ister misiniz?

Bir ağacın büyüme zamanı

Her ağacın büyüme süresi , belirli türlere ve ağacın geliştiği ortamın koşullarına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Ağacın konumu, iklimi, deniz seviyesinden yüksekliği, toprağın türü veya aldığı ışık miktarı ağacın gelişme kabiliyeti üzerinde büyük etkisi olan şeylerdir. Bununla birlikte, belirli tür ortamlarda büyüme eğilimi gösteren ve gösterge büyüme süreleri oldukça karakteristik olan ağaçlar vardır. Aşağıda, daha popüler ağaçların bazıları için yaklaşık büyüme sürelerinin bir listesi bulunmaktadır. Bunun, her durumda çok fazla değişebilen yalnızca gösterge niteliğinde bir değer olduğunu unutmayın.

Bir meşe ağacının büyümesi ne kadar sürer: Adi meşe olarak da bilinen Quercus Robur , 500 yılı aşan bir yaşam beklentisi olan sağlam, yavaş büyüyen bir ağaçtır. 30 m’den fazla yüksekliğe ulaşabilir ve yılda ortalama 23 cm’lik bir büyümeye sahiptir.

Bir çam ağacının büyümesi ne kadar sürer: Pinus Pinea veya fıstık çamının yıllık ortalama büyümesi 50 cm’dir ve yüksekliği 30 metreye kadar ulaşabilir. Meşe gibi, sağlam boyutu sayesinde, biraz daha ince olmasına rağmen, 500 yıldan fazla bir ömre sahiptir.

Bir holm meşesinin büyümesi ne kadar sürer: Holm meşesi veya Quercus Ilex , yılda 24 cm’den fazla büyüyebilen ve 25 metre yüksekliğe ulaşabilen başka bir sağlam ağaçtır. Meşe ile aynı cinse aittir ve yüzlerce yıllık bir ömre sahiptir ve bini bile geçebilir.

Advertisement

Bir kayın ağacının büyümesi ne kadar sürer: kayın veya Fagus sylvatica , 400 yılı aşkın ömrü boyunca yılda 1 m’ye kadar büyümeyi başaran ve yaklaşık 24 metre yüksekliğe ulaşan yapraklı yapraklardan oluşan bir taç olan bir ağaçtır. yaşam beklentisi.

sığla ağacı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Bir okaliptüsün büyümesi ne kadar sürer: 400 yılı aşan bir yaşam beklentisi ile okaliptüs veya Okaliptüs regnans yılda 1 metreden fazla büyüyebilir ve 24 metre yüksekliğe ulaşabilir.

Bir kestane ağacının büyümesi ne kadar sürer: Kestane ağacı veya Castanea sativ a, Avrupa’nın en uzun ömürlü ağaçlarından biridir. Ömürleri sadece 500 yılı geçemez, ancak hala 1000 yıldan fazla olan örnekler vardır. Büyümesi hızlıdır, yılda 1,5 m’yi aşar.

Bir maun ağacının büyümesi ne kadar sürer: Bir Swietenia mahagoninin ortalama büyüme hızı yılda yaklaşık 24 cm’dir ve olgun yüksekliğine yaklaşık 25 yılda ulaşır.

Bir avokado ağacının büyümesi ne kadar sürer: Persea americana veya avokado ağacı, ideal koşullar altında yaklaşık 5 yıllık erken olgunluk dönemine ulaşacak, bu andan itibaren meyve verecek bir ağaçtır. Bunu yapmaya başlamak için 15 yıl veya daha fazla zaman alması yaygındır.

Bir elma ağacının büyümesi ne kadar sürer: Bilimsel adı Malus domestica olan elma ağacının, meyve vermeye başladığı gençlik dönemini tamamlaması için yaklaşık 10 yıla ihtiyacı vardır.

Advertisement

Bir ağaç yılda ne kadar büyür?

Büyüme süreleri ve genel olarak yaşam döngüsünde olduğu gibi, her bitkinin bir yılda gelişme kapasitesi farklıdır. Kışların soğuk geçmediği ılıman ve tropik iklimlerden gelen ağaçlar yıl boyunca benzer şekilde büyürken , mevsimlerin çok farklı olduğu bölgelerden gelen ağaçlar kışları dinlenme halinde geçirir, çünkü sıcak aylardadır. yeniden büyümek ve tüm gücünü ve canlılığını geri kazanmak.

Bir önceki listede, belirtilen türlerin ideal koşullarda yaklaşık olarak ne kadar büyüdüklerini gösteren ortalama yıllık büyümelerinden bahsetmiştik, ancak doğal olarak bu büyüme aynı zamanda ağacın hayati aşamasına da bağlıdır. Bu bitkiler yaşamları boyunca büyümeye devam ederler, ancak her aşamada aynı güçle değil.

Örneğin bilimsel adı Paulownia tomentosa olan paulownia veya kiri ağacı en hızlı büyüyen ağaçlardan biridir : Yaşamının ilk yılında 6 metre yüksekliğe ulaşır ve sadece 3 haftada 30 cm büyüyebilir. haftada 10 cm’de! Okaliptüs de Paulownia kadar hızlı olmasa da çok hızlı büyüyen başka bir ağaçtır: iyi koşullarda her yıl bir metre büyüyebilir.

Batı mazı ise çok yavaş büyür . Kanada’nın Büyük Göllerinde, 155 yıl içinde 10 cm’den fazla büyümeyen bir Mazı occidentalis örneği kaydedildi. Açıkçası, koşulları en iyi değildi.

sekoya ağacı

Sekoya Ağacı (Kaynak: CK-12 Foundation)

Bir ağacın hızlı büyümesi için ne yapılmalı?

Her türün toprak, iklim, su ve ışık için özel ihtiyaçları vardır. Ağaç kendisine uygun bir ortamda geliştiğinde büyümesi her zaman çok daha hızlı olacaktır .

Bu nedenle, bir ağaç için en uygun olan, bir diğeri için öldürücü olabilir. Bazı ağaçlar ilkbaharda kuvvetli büyümek için soğuk kışlara ihtiyaç duyarken, diğerleri don tarafından öldürülecektir. Bazıları bol nemli bir toprağa ihtiyaç duyarken, diğerleri hastalık ve kök çürümesine neden olur. Toprakla ilgili bir benzerlik vardır: Kumlu ve kurak topraklar gerektiren ağaç türleri vardır, diğerleri ise bol organik maddeli ve besin açısından zengin topraklara ihtiyaç duyar. Işıkla bile mutlak gerçekler yoktur, çünkü bazı türler iyi büyümek için çok fazla güneşe ve doğrudan maruz kalmaya ihtiyaç duyarken, diğerleri bu koşullar altında yanacaktır. Bu nedenle, ağacınızın ihtiyaçları hakkında iyi bilgi sahibi olun ve bunların karşılandığından emin olmak için mümkün olan her şeyi yapın.


Leave A Reply