Bir Bedevinin Kehaneti

0

Atatürk ile ilgili anılar, Bir Bedevini Kehaneti ve Atatürk, Bir Bedevinin Atatürk ile ilgili kehaneti.

Atatürk Gülüyor Gülen resmiİtalyanlar çok uzun süredir elde etmek istedikleri Trablusgarp‘a (Bugünkü Libya) 1911 senesinde saldırmışlardı. Osmanlı Ordusu ise  Anavatanı’ndan gerçekten çok uzakta çarpışıyordu. Bu sıralarda bir grup subay da savaşa katılmak için Bingazi şehrine gidiyordu. Bunların arasında Mustafa Kemal’de yer alıyordu.

Advertisement

Yolda bu subay grubu bir bedeviye rastladı. Bu bedevi adam el falından çok iyi anladığını söyleyerek genç subayların fallarına bakmayı teklif etti. Savaşmaya giden bu kahraman subayların hepsi avuçlarını bu Bedevi’ye gösterdiler. Talihlerini öğrenmek istediler. Sıra Mustafa Kemal’e gelmişti. Önce elini uzatmak istemedi. Arkadaşlarının ısrarı üzerine Mustafa Kemal’de elini falcı bedeviye uzattı.

Sarışın subayın elini sert avuçlarına alan bedevi yerinden ayağa fırladı ve büyük bir heyecanla haykırarak konuşmaya başladı:

“Sen padişah olacaksın… Padişah olacak ve 15 yıl hüküm süreceksin… Bunu unutma sen padişah olacaksın…”

Subaylar kendi aralarında gülüştüler ve yollarına devam ettiler…

Advertisement

Bu olayın olduğu yıl tam olarak 1911 idi…

Aradan uzun yıllar geçti. Atatürk Bingazi yollarındaki el falına bakan bedeviyi hatırlatarak güldü: “Arap bedevi vakti ile bize söylemişti… Bizim padişahlık nasıl olsa 15 yıl sürecektir. Hesapça bu son senemizdir.”

Yıl: 1938 idi…

Daha sonra yanında bulunan Fuat Bulca’ya eğilip fısıldar: “Bingazi’deki falcıyı hatırladın mı. Bana 15 yıl hükümdarlık yapacaksın demişti… İşte 15 yıl Fuat… Vadem doldu…”

Atatürk’ün sağlık durumunun endişe verici boyutlarda olduğunu bilen Fuat Bulca yutkunup aynı odada bulunan Hasan Rıza ve Cevad Abbas’ı göstererek; yavaş bir ses tonuyla şunları söyler: “Bu sırrı sakın onlarla paylaşma… Aramızda kalsın…

Advertisement


Leave A Reply