Bir Kişiye Yapılan Haksızlık Bütün Topluma Karşı İşlenmiş Bir Suçtur Kompozisyon

0

Bir Kişiye Yapılan Haksızlık Bütün Topluma Karşı İşlenmiş Bir Suçtur sözüyle ne anlatılmak istenmektedir, bu konuda kompozisyon örneği, yazı.

Bir Kişiye Yapılan Haksızlık Bütün Topluma Karşı İşlenmiş Bir Suçtur;

Advertisement

Haksızlık, başkalarının her türlü haklarına karşı yapılan saygısızlık ve engel demektir. Toplumda herkes eşit olmak üzere birtakım sosyal haklara sahiptir. İnsanın bu hakları rahatlıkla kullanabilmesi, özgürlük ve mutluluğun temelini hazırlar. Çevrede kendi çıkarlarını özgürlük ve mutluluk temelini sarsmak yoluyla sağlayan bir takım zararlı ve zayıf karakterli kişiler vardır. Bunlar, insani duygulardan, tabii ve sosyal haklardan habersizmiş gibi davranarak sadece kendilerini üstün kılmaya çalışırlar. Karşısındakileri zayıf yönlerinden vurarak onları, kötü ve acı durumlara düşürürler. En basit örnek, suçsuz bir insana iftira atmak, birini zor duruma düşürecek şekilde yalan söylemek, herhangi bir işte emeği geçene hakkını vermemek gibi. Bunlar çevremizde sık sık karşılaştığımız haksızlıklardır.

Haksızlığa uğrayıp da hakkını koruyamayan insan daimi bir bunalım ve isyan duygusu içinde kıvranır. Bu durum insanlarda manevi çöküntü yaratır. Bu noktadan’itibaren huzursuzluk denilen korkunç gerçek ortaya çıkar. Huzursuzluk da insan ruhunu yıpratan, bir bakıma karakteri bozan faktörlerden bindir. Şahsi huzursuzlukların gittikçe çoğalması sonunda toplum huzursuzluğu başlar. Bu da toplumun varlığı için en büyük tehlikedir.

Çıkarlarımız ne olursa olsun, hiç bir zaman haksızlığa yönelmemeli kötülük tohumlarının fidan vermemesi için haksızlık yapanlara engel olmalıyız. İnsan olmak, haklara saygı göstermektir

Advertisement


Leave A Reply