Bir Müzik Dahisi, Mozart’ın Hayatı, Sanat Kariyeri Eserleri Hakkında Bilgi

12

Ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayatı ve belli başlı eserleri hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız. Mozart’ın hayatı ve eserleri.

Wolfgang Amadeus Mozart

Mozart’ın Hayatı ve Eserleri

Wolfgang Amadeus Mozart, Avusturyalı besteci (Salzburg 1756-Viyana 1791). Babası Leopold Mozart, oğlu çocuk Wolfgang Amadeus’u ve 11 yaşındaki kız kardeşi “Nanner”ı konser gezisine çıkardı.

Küçük Mozart’ın Münih ve Viyana’da (İmparatoriçe Maria Theresa) hayranlıkla karşılanması üzerine 1763’te babası onu bu kez üç yıl süren ikinci bir geziye çıkardı: Güney Almanya, Paris, Londra (Johann Christian Bach ile karşılaşma), dönüşte Hollanda, Fransa, İsviçre ve Almanya’ya uğrayan Mozart, gittiği kentlerde döneminin müzik ustalarını piyanosu ve besteleriyle hayran bıraktı. 1767-1769 arasında Viyana’da kaldıktan sonra iki yıl kadar sürecek olan görkemli İtalya yolculuğuna çıktı. Milano, Roma, Napoli, Venedik ve Bologna’da yalnızca virtiöz ve besteci olarak değil, aynı zamanda olağanüstü müzik bilgisiyle de olay yarattı. Bologna Filarmoni Akademisi’ne alındı. Papa onu Altın Mahmuz Şövalye Nişanı ile onurlandırdı. Salzburg’da başpisokopsluk kapellasında konzertmeister olmasına karşın, ikinci bir İtalya yolculuğu için izin aldı (1771).

Milano’da bir arşidükün düğünü için bestelediği Ascanio in Alba operası, Hasse’ nin aynı düğün için yazdığı operadan daha büyük başarı kazandı. Ekim 1772 -Mart 1773 arasındaki üçüncü İtalya yolculuğu meslek yönünden pek başarılı olmadı (yaylılar dörtlüleri, Lucia Stilla operası). 1777’ye kadar Salzburg’da kaldı, aynı yıl annesinin eşliğinde Münih ve Mannheim üzerinden Paris’e gitti. Annesinin Paris’teki beklenmedik ölümünün ardından Salz-burg’a döndü. 1781’de başpiskopos ile anlaşmazlığa düşerek Salzburg’dan ayrıldı ve Viyana’ya yerleşti. 1782’de C.M.Weber’in kuzeni Konstanze We-ber ile evlendi. 1787’de Prag için Don Giovanni operasını bestelediği yıl, imparator tarafından kendisine küçük bir maaş bağlandı. 1791’de Viyana’da Requiem!i bitirmeden 35 yaşında tifodan öldüğünde, hiçbir tören yapılmaksızın bir yoksullar mezarlığına gömüldü.

Sanat Kariyeri

Gelmiş geçmiş bestecilerin en büyüklerinden biri olan Mozart, kısa yaşamına, içinde 20 opera, 51 senfoni, 25 piyano konçertosu, keman ve piyano için 40 sonat, 23 yaylılar dörtlüsü, 18 piyano sonatı olmak üzere 600 dolayında eser sığdırdı. Hiçbir besteci, döneminin Avrupa müziğini Mozart kadar özümsemiş, biçimlendirmiş ve yüceltmiş değildir. 6 yaşında beste yapmaya başlayan sanatçı, yaşamının son 10 yılında unutulmaz başeserlerini verdi. Mozart sosyeteye bağlı, bağlı, saraya özgü rokokoyu doruğuna ulaştırırken, aynı zamanda onun çöküşünü hazırladı: Müzikte bağımsız, kendi kendinden sorumlu tekil kişiliğin yolu ilk kez Mozart tarafından açıldı. Doğumunun 200. yıldönümü (1991), aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir çok ülkede “Mozart Yılı” ilan edildi. Operalarının, senfonilerinin, konçertolarının, vb yıl boyunca sahnelenmesi, çalınması kararlaştırıldı.

Eserleri (Eserleri Hakkında Detaylı Bilgi İçin)
Başlıca operaları:

İdomeneo (1781) Die Entführung aus dem Serail (Saraydan Kız Kaçırma) 1782, Figaros Hochzeit (Figaro’nun Düğünü) 1786, Don Giovanni (1787), Cosifan Tutte (1790), Die Zauberflöte (Sihirli Flüt) 1791.

En ünlü senfonileri:

Re majör (1786), Mibemol majör (Jüpiter) 1788.

Ünlü serenatları:

Eine Kleine Nachtmusik (Küçük Bir Gece Müziği) 1787, Haffner Serenadı (1776). Öteki tanınmış eserlerinden La majör piyano sonatı (KV 331) ünlü Türk Marşı ile (Allaturca Marsh) sona erer. Figaro’nun Düğünü, 4 perdelik komik operası. İlk kez 1786’da Viyana’da sahnelendi. Fransız yazarı Beaumarchais’nin (1732-1799) le Mariage de Figaro (Figaro’nun Düğünü) adlı komedisinden yararlanarak Lorenzo da Ponte (1749-1838), 1784’te eserin italyanca librettosunu yazdı.

Konusu 18. yüzyılda Sevilla yakınlarında bir şatoda geçer. Kont Almaviva’nın aşk serüvenleri, uşağı Figaro’nun nişanlısı Susanna’ya göz koyması, Figaro’nun çevirdiği dolaplarla efendisini alt etmesi ve sonunda sevdiği kızla evlenmesi anlatılır. Orkestra ve sahne müziği olan bu eserde yalnız eşlik etmekle kalmayıp karakterleri güçlü biçimde çizer, sahnedeki olaylara ve en karışık durumlara da uyar. Eser, “opera buffa” (komik opera) türünün kendine özgü eşsiz bir örneğidir. Mozart, Beaumarchaise’nin oyunu üzerine Ponte’nin büyük ustalıkla gerçekleştirdiği metni parıltılı, canlı, alabildiğine tatlı bir müzikle süsleyerek her çağda sevilecek bir opera yarattı.


12 yorum

  1. sema B kardeş TV on

    bence tüm sitelerle karşılaştırdığımızda en detaylı olan bu .ödevinizi burdan yapmanızı tavsiye ederim

Leave A Reply