Bir Zamanların Parlak Yıldızlarının Şimdiki Halleri Nasıl? Ne Haldeler? – 2

0
Advertisement

Bir zamanların ünlü sanatçılarının günümüzdeki halleri ve ne halde oldukları nasıl göründükleri konusunda hazırlanmış ikinci sayfamız.

Bu yayının ilk kısmına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nil Burak – 71 yaşında bir afet

Kıbrıs’ta 1947 yılında doğan Nil Burak çocukken korolarda şarkı söylemeye başlar. Tatil için İstanbul’a gittiği 1975 yılında, aynı filmlerde olduğu gibi bir gece kulübüne eğlenmeye gider ve sahneye davet edilir. Asıl adı Nihal Munsif olan güzeller güzeli sanatçıya Nil Burak adını verecek olan kişi ise Zeki Müren’dir. Yıllarca gazinolarda profesyonel olarak şarkı söyler. Art arda çıkardığı albümlerle 70’leri 80’leri ve 90’ları kasıp kavuran Nil Burak ülkemizi temsilen dünyanın dört yanındaki müzik yarışmalarından ödüller toplar. Paris Olympia dahil olmak üzere dünyaca ünlü müzikhollerde konser verme onuruna erişen sanatçı yıllar geçse de gençlik iksirini bulmuş gibi. En son 2019’da Kıbrıs’ta verdiği konserde güzelliğiyle göz kamaştıran Nil Burak’ı keşfetmek için hala vaktiniz var.

Kenan Kalav – 58 demeye yürek ister

O delip geçen bakışları görüp de etkilenmediyseniz biz de bir şey demiyoruz. Annesi Alman babası Türk olan Kenan Kalav 1961 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Alman Lisesi, Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu derken Münih’te de turizm otelcilik eğitim aldı ancak yakışıklılığı kaderiydi. Kariyerine fotoromanla başladı. Aydan Şener’le oynadığı Çalıkuşu dizisiyle genç kızların sevgilisi haline geldi. Birçok dizi ve filmde rol aldıktan sonra 1990 yılında Barsenola havaalanında bavulunda eroin bulundu. Yıllarca İspanya’da hapiste yattıktan sonra oralarda birkaç restoran ve bir pansiyon açtı. 2000’lerde Türkiye’ye ve oyunculuğa geri döndü. Ancak 2006’dan beri herhangi bir yapımda yer almadı. Artık bembeyaz saçları olan karizmatik bir aktör ve evet, bakışları hala delip geçiyor.

Suzan Avcı – Yaşı 82 lakabı Vamp Kadın

Bursa’da 1937’de doğan Suzan Avcı 13 yaşında kazandığı bir yarışmayla bir filmde oynamaya hak kazanmış ama annesi izin vermemiş. 15 yaşında yaşını büyütüp evlenmiş. 1956 yılında Yeşilçam’da filmlerde oynamaya başlamış. Çok çekici olduğu için hep vamp kadın rollerinde oynamış. Hani esas ve iyi kızın karşısına çıkan düşman kadın vardır ya, işte o rol hep Suzan Avcı’nın olmuş. O dönem moda olan albüm çıkarma kervanına o da katılmış ve 1964’de “Bana Derler Çapkın Suzan” adında bir albüm çıkarmış. Binnaz Avcı’nın annesi ve Aydan Şener’in teyzesi olan ve 82 yaşına rağmen bakışları ve duruşuyla bizi hala titreten bu efsane oyuncuya Türk filmlerine kattıkları için teşekkürü bir borç biliriz.

Ayşegül Aldinç – 62 ve yaş-lan-mı-yor!

Yerli Monica Belluci olarak bilinen Ayşegül Aldinç 1957 İstanbul doğumlu. Süper fiziği, pürüzsüz cildi ve amazon kadını saçlarıyla bir dönemin idolü olan sanatçı, Güzel Sanatlar Seramik mezunu. 1981’de Eurovision’da Türkiye’yi temsil eden, ilk albümünü içine sinmediği için yayınlamayan, Barış Manço, Aysel Gürel ve Timur Selçuk’u arkasına alıp 1988’de ilk solo albümünü çıkaran bir müzik sevdalısı. “Kara Sevda” şarkısı onun büyük çıkışı yakalamasını sağladı. Tiyatro oyunları ve filmlerde oyunculuk yeteneğini de kanıtlayan Aldinç, 1994 yılında Altın Koza Film Festivali’nde Gerilla filmindeki performansı nedeniyle En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Halen konserler vermeye devam eden bu muhteşem kadını ayakta alkışlıyoruz.

Neco – 72 ona vız gelir

1948 Yozgat doğumlu Tahir Nejat Özyılmazel, sahne hayatına birçok orkestrada çalışarak başladı. 1967 yılında ona Neco lakabını verecek olan İlhan Feyman orkestrasına katıldı. Kısa sürede Türkiye’nin mega müzikallerinin aranan başrolü olmayı başaran Neco’nun sahnede devleşmesini sağlayan rol, 1989’da Evita müzikalinde hayat verdiği Che rolüdür. Türkiye ve dünya çapında 150’nin üzerinde ödüle layık görülen sanatçı televizyon dizilerindeki sempatik rolleriyle hayran kitlesini genişletmeye devam etti. Sihirli şapkasında Milli Olimpiyat Komitesi üyeliği, Beşiktaş Jimnastik Kulübü yöneticiliği, İstanbul Belediye Meclis üyeliği de bulunan Neco güçlü diksiyonu ve atletik yapısıyla yaşlanmaya meydan okuyanlardan. Yıllar önce balık alırken denk geldiğimizde balık çorbası tarifi verecek kadar da mütevazi ve cana yakın olan ustaya hayran olmamak elde değil.

Advertisement

İsmet Özhan – 62 yaşında bambaşka biri

1958 İstanbul doğumlu İsmet Özhan bir zamanların en ünlü ve en yakışıklı modellerindendi. 80’li yıllardan 2000’li yıllara kadar pek çok film ve dizide rol alan oyuncu modelin sansasyonel hayatında Sayısal Loto’yu tutturmak, Muazzez Ersoy’la 4 aylığına evlenmek, lotodan kazandığı paranın yarısını bir gecede borsada kaybetmek, eski eşine tazminat ödeyecek parası olmadığı için yıllarca Londra’da yaşamak, orada geçinmek ve para kazanmak için cenaze defin işlemleri yapmak gibi akla hayale sığmayan haberler var. Neyse ki artık daha durgun bir hayatı olan İsmet Özhan bugünlerde yılın yarısını Londra’da yarısını da Datça’da yaptırdığı evinde 16 köpeğiyle geçiriyor. Ancak o dönemlerin kara kaşlı yağız delikanlısını uzun beyaz saçlarıyla tanımakta biraz güçlük çekebilirsiniz.

Harika Avcı – Aşk Kadını 60 yaşında

1960 İzmir doğumlu, asıl adı Nermin Ocak. Estetik operasyonla bir kadın ne kadar güzel olabilirin en iyi örneklerinden. Keşfedilme hikayesi de filmleri aratmıyor. Tütün fabrikasında çalışırken sekreterlik iş teklifi alıyor, çalışırken telefonda sesini beğenen dönemin güçlü bir gazinocusu onu bir hafta sonra sahneye çıkarıyor ve çok geçmeden filmler, albümler birbirini kovalıyor. Uzun boyu, altın sarısı saçları, düzgün fiziği ve hafif kalın sesiyle 80’ler ve 90’ları kasıp kavuran Harika Avcı o dönemlerde pek çok sinema filminde başrol oynadı. 16 adet müzik albümü de yapan Harika Avcı’nın her yaptığı olay, hey söylediği haber olurdu. Başına birçok talihsiz olay gelmiş olsa da 2016 yılına kadar albüm çıkarmaya devam eden Harika Avcı 60 yaşında bile koruduğu düzgün fiziğini spora borçluymuş.

Petek Dinçöz – Yerli Barbie 39 yaşında

2000’li yıllara müthiş fiziği, kıvrak dansları ve dolgun sesiyle damga vuran Petek Dinçöz’ün 50’ye yakın klibinden birini bile seyretmediyseniz, İngilizce söylediği “Foolish Casanova” klibiyle başlayın ki, “böyle biri vardı da niye benim haberim olmadı?” diye üzülmeyin. 2000’li yıllarda kıran kırana rekabetin yaşandığı müzik dünyasında hakkını verdiği cüretkarlığıyla fark yaratan Petek Dinçöz, gerek şarkılarının sözleri gerekse giydiği kıyafetlerle liderliği elinden uzun süre bırakmadı. 11 albüm ve 14 single çıkaran başarılı şarkıcı evlenip çoluk çocuğa karışınca bir süre ara vermiş olsa da 2019’da açtığı Youtube kanalıyla ve özel konserlerdeki performanslarıyla aramıza geri döndü. Önümüzdeki günlerde adını daha sık duymaya başlayacağımıza emin olabilirsiniz.

Demet Sağıroğlu – Yanık ses 54 yaşında

Kayahan’ın “Melankoli” şarkısına vokal yaparak yanık sesini tüm ülkeye tanıtan Demet Sağıroğlu 1994’de yılında ilk albümü “Kınalı Bebek”i çıkardı ve anında liste başına oturdu. Sözleri kendine ait olan “Arnavut Kaldırımı” şarkısı klasikler arasına girmiştir mesela. Demet Sağıroğlu’nun albüme adını veren parçasının aranjörlüğünü Uzay Hepari, albümün yapımcılığını da Şehrazat gibi efsaneler yapmıştır. Kliplerindeki görsel deneysellikleriyle MTV ve MCM’de en iyi klipler arasına giren ve dünya müzik piyasası tarafından bile fark edilen müthiş yetenek 2012 yılına kadar sadece 6 albüm ve 1 single çıkarmıştı. 2018’de iki single daha çıkararak duygu yüklü sesinin ve güzelliğinin yıllar içinde hiç değişmediğini kanıtladı. Demet duy sesimizi,  buralar sensizken kimlere kaldı, gel de al artık tahtını!

Neşe Karaböcek – Altın Bülbül 74 yaşında

1947 İstanbul doğumlu Neş’ecan Göktürk’ün sahne adını ona 5 yaşındayken İsmet İnönü’nün verdiğini söyleyerek başlayalım. 1961 yılında başlayan müzik kariyerindeki adını 90’lı yılların ortalarına kadar gündemde tutmayı başaran yegane sanatçılardan olduğunu da belirtelim. Ama asıl bomba bir dönem evli kaldığı plak yapımcısı eski eşiyle kız kardeşinin evlenmesidir. O evlilik boşanmayla sonuçlanmış olsa da Neşe Karaböcek kendisi de şarkısı olan kız kardeşini hala affetmiyor. Orta Şark’ın Altın Bülbülü olarak bilinen Neşe Karaböcek’in çıkış yakaladığı ve Türk filmlerinin vazgeçilmez şarkılarının başını çeken “Artık Sevmeyeceğim” şarkısıdır. 16 Altın Plak sahibi olan Neşe Karaböcek filmlerde de rol almıştır. Hala konserler vermeye devam eden bu yaşayan efsaneyi canlı dinlemeyi kaçırmayın deriz.

Bu yayının ilk kısmına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply