Bir Zamanların Parlak Yıldızlarının Şimdiki Halleri Nasıl? Ne Haldeler? – 3

0
Advertisement

Bir zamanların parlak yıldızları neredeler serisinin 3. kısmı. Bir çoğumuzun çocukluk yıllarının fenomeni olan bir çok ünlü sanatçının günümüzdeki halleri.

Serinin 2. Kısmı İçin Buraya Tıklayınız

Faruk Peker – En kötü adam 64 yaşında

1956 İstanbul doğumlu manken, oyuncu ve senarist Faruk Peker’in ailesi diplomatlarla dolu. Dedesi Türkiye’nin eski başbakanlarından Recep Peker, kardeşi ise 2010 yılında vefat eden Sydney Başkonsolosu Recep Peker. Ancak biz onu filmlerin kötü adamı olarak tanıyoruz. Sert bakışları, simsiyah bıyıklarıyla filmlerdeki kadınların korkulu rüyası olan Faruk Peker’in 1989 yılında bir bölümü İstanbul’da geçen The Favorite adlı yabancı filmde Baktar adlı yeniçeri rolünü oynadığını da gururla duyuralım. Bugünlerde bir senaryosunu romana dönüştürmekle meşgul. Türk dizi ve sinemasının dünya çapında giderek daha çok ses getirmeye başlamasından heyecan duyduğunu söyleyen Faruk Peker oyunculuk günlerine geri döneceğinin sinyallerini de veriyor. Biz de yaşlanmayan kötü adamımızı yeni rollerde görmeye can atıyoruz.

Sevda Aktolga – Muzır kız 62 yaşında

Sevda Aktolga kim mi? Hababam Sınıfı serisinin en muzip kızını tanımıyorsanız bu ülkede yaşamıyorsunuz demektir. Aslen diş hekimi olan Sevda Aktolga 1957 İstanbul doğumlu. Sinemaya geçişi ise lise yıllarında Ali Poyrazoğlu’yla tanışmasıyla olmuş. Ancak “öğretmenim” dediği kişi Ertem Eğilmez. Oyunculuğu ondan öğrenmiş. Sinema tam anlamıyla hayatı olmuş. Sadece 30’un üzerinde filmde oynamakla yetinmemiş, yapımcılığı, yönetmenliği, senaristliği ve kamera arkasında yapılan hemen her görevi merak etmiş öğrenmiş ve yapmış. Yılmaz Güney’in kült filmi “Yol”da rol almış. 2000’li yıllarda televizyon dizilerinde oynayan Sevda Aktolga bugünlerde “en büyük hazinem” dediği ailesiyle sakin bir hayat sürdürüyor.

Sevtap Parman – Fettan kadın 61 yaşında

1961 İstanbul doğumlu Sevtap Parman 80’ler ruhunun vücut bulmuş haliydi. 20 yaşında bir derginin güzellik yarışmasını kazandı. Neşe Erberk’in ajansına girip mankenlik yapmaya başladı. Bir yıl geçmeden ilk sinema filminde rol aldı. 1986 yılında ünlü bir dergiye verdiği cesur pozlarla tam anlamıyla gündeme oturdu. Birçok filmde en cesur sahneleri ustalıkla canlandırdı. Usta bir karakter oyuncusu olduğunu ise “Sis” ve “Issızlığın Ortası” gibi önemli filmlerde oynadığı rollerle kanıtladı. En son 2011’de “Günah Keçisi” adlı dizide rol aldı. Güzelliğinden ve fiziğinden hiçbir şey kaybetmeyen Sevtap Parman bugünlerde aile şirketinin işleriyle ilgileniyor ve TV programlarına konuk olarak katılıyor.

Zihni Göktay – Lüküs Hayat’ın Rıza’sı 74 yaşında

Tiyatro sahnesinde tam tamına 47 yıl, Lüküs Hayat müzikalinde koskoca 28 yıl, sayısız oyun, sayısız dizi, birçok reklam… Tam bir yaşayan tarih.  Ona göre tiyatro ekmek parasını, reklamsa köfte parasını çıkarmak için. Nesli tükenen eski beyefendilerden. Kendine yakışmayan bir rolü oynarsa ve seyirci olmamış derse altından kalkamayacağını söyleyebilecek kadar mütevazi. 1945 İstanbul doğumlu Zihni Göktay 1973 yılından beri İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oynuyor. Belki sadece dizilerden tanıdığınız bu sempatik oyuncunun tiyatro sahnesinde nasıl devleştiğine şahit olmak ve ileride torunlarınıza deneyimlediğiniz bu tarihi olayı gururla anlatmak istiyorsanız kapalı gişe oynayan “Hisse-i Şayia (Bir Evlilik Komedisi)” adlı tiyatro oyununa şimdiden bilet alın deriz.

Burçin Orhon – Bambi 58 yaşında

1962 İstanbul doğumlu Burçin Orhon 3 buçuk yaşında bale eğitimi almaya başladı ve yaklaşık 5 yıl Devlet Opera ve Balesi’nde balerin olarak görev aldı. Bir yandan işletme fakültesini diğer yandan da Devlet Konservatuarını bitirdi.  Nükhet Duru’yla tanışmasıyla oryantal efsanesine dönüşmesinin ilk adımını atmış oldu. Baleyle oryantal dansı harmanlayarak kimsede olmayan bir tarz yakaladı. 80’li yıllarda Bambi lakaplı Burçin Orhon’un dansını izlemeyen yoktu. Daha sonra Süheyl Uygur’la evlendi ve sahne hayatına son verdi. Ege’ye yerleşen Burçin Orhon’un hayatında dans hala çok önemli bir yere sahip. Bugünlerde dans dersleri veren ve en yeni dans gösterilerinin sıkı bir takipçisi olan usta dansçının hayranlarıysa sosyal medya sayesinde ona yeniden kavuşmanın keyfini yaşıyor.

Advertisement

Tolga Han – Dansın yaşı yoktur, 73 sadece bir sayı

Asıl adı Mustafa Cinkitaş olan Tolga Han 1947 Adana doğumlu. Sporla dansı birleştirip, akrobatik dans koreografileriyle tanınmaya çalışmak, yurtdışındaki dans yarışmalarından dereceler almak, Füsun Önal, Seyyal Taner ve Sezen Aksu gibi dönemin mega starlarına özel dans grupları kurarak sahne şovları hazırlamak, müzikallerde Tolga Han Dans grubu olarak yer almak, arada TV programları hazırlayıp sunmak, ilk dans müfredatını hazırlayıp özel dans okullarının önünü açmak ve Türkiye’nin ilk dans federasyonunun kurucu başkanı olmak…. Yazması kolay da bifiil yapması hayal edilemeyecek kadar zor ve tarihte yer edecek kadar önemli bir başarı. Dans adına ülkemizde çığır açan Tolga Han halen kendi adını verdiği dans okulunun başında. Okulda her tür dans disiplinini için kurslar veriliyor.

Sinan Bengier – 71’lik Beyefendi

Eğer Sinan Bengier’i zaten çocukluğunuzdan beri tanımıyorsanız ve ilk kez görüyorsanız içinizin sıcacık olacağına emin olabilirsiniz. İşte öyle güzel bir adam o. 1968’te hava astsubayı olarak mezun olduktan sonra çeşitli tiyatro sahnelerinde amatör olarak oyunculuğa başlayan ve yolu Levent Kırca’yla kesiştikten sonra Olacak O Kadar programıyla yıldızı parlayan usta oyuncunun geçmişinde Ankara Devlet Tiyatrosu ve Halk Tiyatrosu da bulunuyor. 1985 yılından beri sayısız sinema filminde de rol alan Sinan Bengier tiyatro ve sinema camiasında alçak gönüllü olmasıyla tanınıyor. İnce uzun yapısı, karakteristik kaşları ve bıyığıyla hepimizin kalbinde ayrı bir yere sahip olan Sinan Bengier’i canlı izlemek isteyenlere İstanbul Şehir Tiyatrola’rındaki oyunlarına gitmeyi şiddetle tavsiye ederiz.

Suna Yıldızoğlu – Bizim İngiliz artık 64 yaşında

Gerçek adı Sonya Eady. İngiltere’de doğup büyüyor, 1974 yılında gelip Türkiye’ye yerleşiyor. 1976’da oyuncu Kayhan Yıldızıoğlu’yla evlenip adını Suna yapıyor ve Türk vatandaşlığı alıyor. İki yıl sonra boşanıp İngiliz Dudley Allen’la evleniyor ve bu evlilikten iki çocuğu oluyor: Biri Dyon Kaan Allen diğeri de ülkemizin yeni kazandığı oyunculardan Yasemin Kay Allen. Bu evliliği de boşanmayla sonuçlandıktan sonra bir daha evlenmeyen deli dolu sanatçı Suna Yıldızoğlu’nun güzelliğine yabancı aksanıyla Türkçe konuşması eklenince herkesin aradığı isim oluyor ve 70’lerin sonundan 2000’lerin başına kadar pek çok dizi, film, reklam ve defilede yer alıyor. 4 tane de albüm çıkarıyor. Güzelliğin zamanla yok olmadığını bizlere kanıtlayan oyuncu konserler vermeye ve tiyatro oyunlarında rol almaya devam ediyor.

Kayhan Yıldızoğlu – Yaşayan Efsane 83 yaşında

1936 doğumlu Kayhan Yıldızoğlu’nun filmografisinin en başına gitmek için ekranı uzun süre aşağı kaydırmanız gerekecek. O kadar çok filmde oynamış ki, acaba hepsinin adını hatırlıyor mu diye düşünmemek elde değil. Yeşilçam filmlerinde çoğunlukla yabancı düşmanları, kralları, piskoposları, rahipleri ve doktorları canlandıran usta oyuncunun hayranları üzerinde en çok etki bıraktığı rolüyse, Eşkıya filminde canlandırdığı karakterdir. Özel hayatına gelince, iki kez evlenip boşanan oyuncunun ilk evliliğinden bir kızı var. İkinci evliliğini ise 1976 yılında İngiliz asıllı Suna Yıldızoğlu’yla yaptı. İki yıl sonra boşanmalarına rağmen dostlukları devam eden iki oyuncu görüşmeye devam ediyor. Kayhan Yıldızoğlu halen aktif bir şekilde dizi ve filmlerde rol almaya devam ediyor.

Ali Erkazan – Ekranların sevilen babası 68 yaşında

Televizyonlarda uzunca bir dönem gerçek insan hikayelerinin anlatıldığı aile dizileri vardı. Bunların son örneklerinden olan “En Son Babalar Duyar” dizisinde hayat verdiği baba rolüyle herkesin kalbinde taht kuran, bazen ağlatan, bazen güldüren ve bolca düşündüren usta oyuncu Ali Erkazan 1952 Samsun doğumlu. Ankara Sanat Tiyatro’sunda 1977 yılından itibaren 15 yıl boyunca çeşitli oyunlarda rol aldıktan sonra Levent Kırca tiyatrosunda da çalıştı. Birçok film ve dizide rol alan Ali Erkazan’ın en son filmiyse 2019 yılında çekilen “Aykut Enişte”. Katıldığı bir söyleşide sokaktan sahiplendiği kedilerine yıllardır evinde baktığını anlatan ve sokak hayvanlarına merhamet gösterilmesi çağrısında bulunan usta oyuncuya göre sanatçı önce vicdan sahibi olmalı. İşte bu yüzden onu daha da çok seviyoruz.

Güven Hokna – 74’ü duyduk tadımız kaçtı

1946 Ankara doğumlu ve Ankara Devlet Konservatuarı mezunu olan Güven Hokna 35 yıl boyunca Devlet Tiyatroları oyunlarında rol aldı. 1993 yılında Ferhunde Hanımlar’daki Suzi karakteriyle televizyon dünyasına girdi. Canlandırdığı karakterler o kadar gerçekçiydi ki her seferinde sanki başka biriyle tanıştığınızı hissederdiniz. Ama hayat verdiği bir karakter vardı ki, işte onu hiç ama hiç unutamadık. 2006 yılında yayına giren Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanından uyarlanan Yaprak Dökümü’nün Hayriye’si! Hayriye ne zaman eşine “Aman Ali Rıza Bey ağzımızın tadı kaçmasın” dese başlarına bir felaket gelirdi. Türk dizi tarihinin en ünlü ve en unutulmayan repliğini yaratan karakter oyuncusu şu anda 74 yaşında ve dizi setlerinin yorucu temposuna Hercai dizisiyle devam ediyor.

Advertisement

Ahmet Mekin – 87 yaşında bir hüzünlü adam

1932 İstanbul doğumlu Ahmet Mekin’in oyunculuk geçmişinde 200’ün üzerinde Yeşilçam filmi, tiyatro oyunu ve TV dizisi var. Ne varsa eski toprakta var deyişi onun hayatıyla anlam kazandı. Uzun boyu ve yakışıklılığıyla filmlerin aranılan jönü, rollerinde seçici davranmaya başladı ve tam anlamıyla bir karakter oyuncusuna dönüştü. Türk sinema tarihinin simgeleşmiş filmlerinden Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Selvi Boylum Al Yazmalım”da hayat verdiği Cemşit karakteri hepimize “Sevginin dostluk, iyilik ve emek demek” olduğunu öğretti. Özel hayatında büyük aşkıyla evlenen Ahmet Mekin çok yakın bir süre önce 63 yıllık hayat arkadaşını toprağa verdi. Ulu çınarın üzüntüsünü gördüğümüzde acısını hafifletmek için onu tüm sevgimizle sarıp sarmalamak istiyoruz. Umarız sinemayı ve bizleri uzun süre daha bırakmaz.

Serinin 2. Kısmı İçin Buraya Tıklayınız


Leave A Reply