Bir Zamanların Parlak Yıldızlarının Şimdiki Halleri Nasıl? Ne Haldeler? – 5

0
Advertisement

Bir zamanların parlak yıldızları neredeler serisinin 5. kısmı. Bir çoğumuzun çocukluk yıllarının fenomeni olan bir çok ünlü sanatçının günümüzdeki halleri.

Serinin 4. Kısmı İçin Buraya Tıklayınız

Lale Belkıs – Kötü Kadın 81 yaşında

Yeşilçam’ın gelmiş geçmiş en ürkütücü kötü kadını Lale Belkıs, gerçek adıyla Belkıs Durmaz, 1938 İstanbul doğumlu. Türkiye’nin ilk milli mankeni unvanına sahip. Sinema oyunculuğuyla Altın Portakal En İyi Yardımcı Kadın Ödülü’ne layık görülen güzel sanatçının asıl tutkusu ise müzik. Türk Hafif Müziğinin en snob elçisi olarak bilinen Lale Belkıs’ın birçok 45’liği ve albümü var. 40 yıl aradan sonra Ocak 2020’de çok özel bir projeyle tekrar stüdyoya giren diva, 70 genç müzisyen arasından seçtiği Şahkan’la yaptığı düete bir de klip çekti. Muhteşem sesiyle müzik dünyasına bomba gibi düşen parçanın nakaratında gençlere nasihat niteliğinde “Hayat Zor” diyen Lale Belkıs’a biz de diyoruz ki, “Olsun, geri geldin ya, o bize yeter!”

Semiha Yankı – İlk Eurovision Temsilcimiz 62 yaşında

1975 yılında Türkiye’yi Eurovision’da ilk temsil eden şarkıcı olma unvanına sahip Semiha Yankı 1958 İstanbul doğumlu. Ailesiyle birlikte gazinolarda akrobatik gösteriler yaparak geçimini sağlarken talihsiz bir kazada ağabeyini kaybettikten sonra yoluna müzikle devam etmeye karar veren bu harika ses iyi ki de öyle yapmış. Her ne kadar Türkiye’nin ilk katıldığı Eurovision yarışmasında politik nedenlerle sonuncu olmuş olsa da, yarışmaya katılan parça “Seninle Bir Dakika” hala müzikseverlerin en sevdiği parçalardandır. Yıllar içinde pekçok albüm yapan ve TV programları sunan Semiha Yankı zamanı geri çevirenlerden. Gittikçe daha da güzelleşen ve gençleşen sanatçı yakın zamanda dövme bile yaptırdı. Canlı performansını görmek isterseniz bugünlerde yaşadığı Çeşme’de bir mekânda sahne almaya devam ediyor.

Engin Koç – Mankenler kralı 61 yaşında

1976’da Mankenler Kralı seçilen Engin Koç kelimenin tam anlamıyla 80’leri kasıp kavurdu. Dağ gibi fiziğiyle, yakışıklılığıyla ve centilmenliğiyle podyumların en aranılan mankeni oldu. 2000’li yılların başına kadar birçok film ve dizide oynadı. Bir dönem her yaptığıyla magazin haberlerinin gözdesi olan eski mankenin iki eski eşi yabancı uyrukluydu. Hayatında yaptığı en doğru şeyin yıllarca sigorta primlerini yatırmak olduğunu söyleyen Engin Koç son yıllarda dizi veya film projelerinden teklif gelmediği için emekli maaşıyla geçiniyor. Bugünlerde eşi ve oğluyla podyumlardan ve ekranlardan uzakta mütevazi bir hayat süren yakışıklı mankenin saçları beyazlaşmış ve işitme cihazı kullanıyor. Oğlunun manken olmasını istemediğini de belirten Engin Koç’u ekranlarda görmeyi çok özlediğimizi sevgili yapımcılara duyurmayı bir borç biliriz.

Zeynep Değirmencioğlu – Ayçecik 65 oldu

2 yaşında filmlerde oynamaya başlayan Zeynep Değirmencioğlu 20 yaşında sinemayı bıraktı ve bir daha da dönmedi. Türkiye onu hayat verdiği Ayşecik tiplemesiyle tanıdı ve sevdi. Ayşecik başını sürekli derde sokan, ama iyi kalbiyle ve sevimliliğiyle her beladan mutlu sonla çıkabilen bir karakterdi. 1974 yılında Macera Yolu filmiyle sinemaya veda etti. En son verdiği röportajda o yıllarda sette güvenliğini sağlayacak imkanlarının olmadığını, çatıda çektiği bir sahnede düşmesini önlemek için babasının çatının ucuna yatıp beklediğini anlatan Zeynep Değirmencioğlu sinemayı bıraktıktan sonra ailesiyle ilgilenmekten çok keyif almış. Bir de emlak ofisi açmış. Çocukları büyüyünce de hep birlikte aile soyadlarını verdikleri bir kebapçı açan Zeynep Değirmencioğlu’na sinema sektörüne çocukluğunu verdiği için teşekkür ederiz.

Osman Cavcı – Zampara Seyfettin 57 yaşında

1962 İstanbul doğumlu Osman Cavcı hak ettiği değer verilmeyen müthiş bir yetenek. Babası İsmail Cavcı gibi tiyatro sanatçısı olan Osman Cavcı sinemaya “Hababam Sınıfı Güle Güle” filmiyle geçiş yaptı. Hem tiyatro sahnelerinde hem de sinemada hayat verdiği karakterler unutulmazdır. “Zampara Seyfettin”i bilmiyorsanız, hemen öğrenin deriz. Aynı zamanda güçlü bir mizah kalemine de sahip Osman Cavcı birçok senaryo kaleme aldığı gibi, bugünlerde de “Son Yeşilçamlı” adında kendi yazdığı tek kişilik oyunla sahne alıyor. Daha önce televizyon dizilerinde de oynayan, yeteneği ve sempatikliğiyle herkesin gönlünü kazanan Osman Cavcı’yı hak ettiği rollerde görmeyi umuyor ve hiç yaşlanmayan bu mütevazi sanatçıya “Biz seni unutmadık” diyoruz.

Advertisement

Fulden Uras – Kedi gözlü kadın 51 yaşında

1968 İstanbul doğumlu Fulden Uras’ı tüm Türkiye “Erkekçe” dergisine verdiği cesur pozlarla tanıdı. 80’li yıllarda rol aldığı film ve dizilerle şöhretin zirvesine ulaşan Fulden Uras, 1991 yılında assolist oldu. Gazino devri kapandıktan sonra birkaç stüdyo albümü daha yaptıktan sonra özel organizasyonlarda sahne almaya devam etti. Güzelliği ve çekiciliği hala baki olan Fulden Uras şu anda Kelebek Çocuklar Eğitim ve Araştırma Derneği’nin başkanı. Onu en güzel yapan şey de bu. Ciltlerinde doğuştan koruyucu ara tabaka bulunmayan Kelebek Çocuklar hakkında farkındalık oluşturup çok pahalı olan tedavi malzemelerinin sağlanması için canla başla çalışıyor. Çocukların acı çekmemesi için özel organizasyonlarda şarkı söylemeye devam ediyor ve sırf bu yüzden sürekli gündemde olmayı çok hak ediyor.

Cem Ceminay – 66 yaşında bir ikon

Özel radyoların şaha kalktığı 90’larda Power FM’de Cem Ceminay adındaki DJ piyasaya bir çıktı, dönemin gençleri anında onu taklit etmeye başladılar. Asıl adı Remzi Cem Gökmen olan 1954 İstanbul doğumlu Cem Ceminay’ın Türkçesi Los Angeles’ta geçirdiği yılların etkisini yansıtıyordu. Yuvarlayarak söylediği kelimelerle ve yaptığı gözlemlerle milyonların bayıldığı bir adama dönüşen Cem Ceminay’ın aslında neye benzediğini de uzun yıllar göremedi bu gözler. Daha sonra özel televizyon furyasında TV programcılığını da başarıyla yerine getiren Cem Ceminay’ın “Yüzde yüz canlı, yüzde yüz sıcakkanlı” introsuyla başlayan radyo yayınlarını özleyenler bugünlerde canlı olarak yaptığı podcast’lerde özlemini giderebilir. Bir nesli radyo başında büyüten Cem Ceminay’ın ikonik söylemiyle bitirelim: “Canım Türkiyem!”

Meral-Zuhal Kardeşler – İkizler 73 yaşında

1947’de Denizli’de doğan tek yumurta ikizlerinin serüveni İstanbul’a yerleştiklerinde başlıyor. Güzelleri vapurda gören birinden teklif geliyor ve fotomodelliğe başlıyorlar. Serüvenin devamında Barış Manço’nun bir gün kapılarını çalmasıyla başlayan dostlukları var. Sonra çıkardıkları albüm kapaklarının fotoğraflarını bile çekmiş Barış Manço. Gitar çalan ve beste yapan Meral-Zuhal birkaç kez Anadolu’da turneye de çıktıktan sonra aktif olarak sahne almayı bırakmışlar. 2000’li yılların başında bazı özel nostalji organizasyonlarında canlı performansa katılan güzel ikizler halen Moda’da yaşıyorlar ve mahallenin tüm sokak kedilerinin bakımı onlardan soruluyor. Minyon yapılarıyla yaşlarını göstermeyen ikizler fönlü saçları, itinalı makyajları ve hızlı adımlarıyla görenleri hayrete düşürüyor. Duyarlı sanatçılara sokak kedilerine verdikleri tüm emek için teşekkür ederiz.

Korhan Abay – En iyi sunucu 66 yaşında

Önüne gelenin program sunuculuğu yapabildiği bir çağda Korhan Abay’ın temsil ettiği değerleri nasıl anlatsak bilemiyoruz. Fransızca ve İngilizceyi anadili gibi konuşan, buna ek olarak Rusça, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve İsveççe de bilen ve tüm bu dillerde sunuculuk yapabilen ülkemizde tek, dünyada da ender rastlanan insanlardandır. 2004 yılında Eurovision yarışmasında, sunucunun Konstantinopolis demesine yanıt olarak “Burası 500 yıldır İstanbul” diye verdiği yanıt tarihe geçmiştir. Sunuculuğun yanı sıra oyunculuk, yazarlık ve film yönetmenliği ve yapımcılığı alanlarında da aldığı eğitimi ve yeteneğini konuşturmuştur. Sıkı bir hayvan hakları savunucusudur, özel uçak pilotu sertifikası ve binlerce saat uçuş deneyimi de vardır. Özel organizasyonlarda sunuculuk yapmaya devam eden Korhan Abay’la ne kadar gurur duysak azdır.

Serinin 4. Kısmı İçin Buraya Tıklayınız


Leave A Reply