Bir Zamanların Parlak Yıldızlarının Şimdiki Halleri Nasıl? Ne Haldeler? – 1

0
Advertisement

Uzun zaman sonra bir anda aklımıza gelen bir ünlü hakkında en sık sorduğumuz sorudur bu. Hala yaşıyor mu? Yaşıyorsa nasıl görünüyor? Neler yapıyor?

Bir dönem medyanın ilgi odağı olan, sonra birden yıldızı sönen ünlülerin hayatlarındaki dönüm noktalarını, tarihe geçen sözlerini, efsaneleşmiş hikayelerini ve şimdilerde neler yaptıklarını oturduk araştırdık. Bazı isimleri görünce “Aaa evet ya çok severdim, şimdi nerde acaba?” diye soracaksınız ve merak etmeyin cevabı da bulacaksınız.

Hala gündemde olmayı hak edenlerin nasıl unutulduklarını okuyunca belki üzülecek, belki de onlara sevginizin hala devam ettiğini göstermek için harekete geçeceksiniz. Gündemden kendi isteğiyle çıkanların da nedenlerini okuyunca da hak vereceksiniz. Aralarında bir ünlü var ki, en çok onun şimdiki hali sizi çok sevindirecek. Sevinmek ne demek, havalara uçuracak.

Başka hiçbir yerde böyle kapsamlı bir liste bulamayacağınız için kahvenizi alın ve rahat bir yere oturun çünkü bu listeyi elinizden bırakamayacaksınız.

Tarık Tarcan – 62 yaşında karizmatik delikanlı

1958 Bursa doğumlu olan Tarık Tarcan’ın aile soy ağacının Osmanlı Kayı Boyu’na dayandığını biliyor muydunuz? Spora olan tutkusuyla İstanbul’a spor akademisine başlamak için gelen Tarık Tarcan’ın hayatı Vakko’nun mankeni olduğunda tamamen değişti. 1984’de Fahriye Abla filmiyle ilk kez kamera karşısına geçen 80’lerin jönü, birçok film, dizi ve TV programında yer aldı. Dönemin mega starlarıyla aynı projelerde yer alan oyuncu şöhretin zirvesindeyken her şeyi bırakıp güneye yerleşti. Sporcu geçmişi ve sakin hayatı sayesinde hala kaya gibi ve karizmatik. Kendi dönemindeki zorlu şartların oyuncuları çok iyi olmaya zorladığını ve saygının çok büyük bir yeri olduğunu söyleyen oyuncu o günleri özlemle anıyor.

Yasemin Yalçın – 61 yaşında sahnelere devam

90’larda çocuk olanların çok sevdiği Sürahi Nine, Alican ve Kakılmış karakterlerine hayat veren Yasemin Yalçın 1959 Malatya doğumlu. Konservatuar mezunu olan Yasemin Yalçın tiyatroyla başladığı oyunculuk kariyerinin zirvesine Yasemince adlı TV programıyla ulaştı. Neredeyse tüm ülke çapında üne kavuşan tiyatrocudan uzun yıllardır ses soluk çıkmıyordu. Bunun arkasında da yıllardır mücadele ettiği sağlık sorunları vardı. Hayranlarının merakla ve özlemle takip ettiği Yasemin Yalçın yine tiyatro oyuncusu olan eşi İlyas İlbey’le birlikte Vee Perde isimli tiyatro oyunuyla 2019’da sahnelere geri döndü. Yasemin Yalçın sahnesinde gösterimde olan oyun zaman zaman turneye de çıkıyor. Yılların yeteneğinden hiçbir şey eksiltmediği usta oyuncuyu tanımayan yeni nesil bu fırsatı kaçırmasın deriz.

Advertisement

Oya Başar – 64’ünde hala güzel ve enerjik

Olacak O Kadar ve Levent Kırca denince akla gelen ilk şey, o dönem Levent Kırca’nın eşi olan ve usta oyunculuğuyla herkesi kendine hayran bırakan Oya Başar’dan başkası değil tabii ki. 1956 İstanbul doğumlu olan tiyatro oyuncusunun kariyerinde Devekuşu Kabare ve Lüküs Hayat gibi dönemin dev yapımları bulunuyor. Şehir tiyatroları, özel tiyatrolar, filmler, diziler derken hayatımızın büyük bir parçası olan Oya Başar son zamanlarda ekranlarda görünmüyor. Bunun nedeni de ilk aşkı olan tiyatro oyunlarına ağırlık vermesi. Son oyunu Plastik Aşklar turne boyunca gittiği her yerde kapalı gişe oynadı. Televizyonda olmaması unutulduğu anlamına gelmediği gibi, yıllar usta oyuncunun güzelliğinden hiçbir şey götüremedi.

Sadettin Teksoy – Usta gazeteci 68 yaşında

1952 İstanbul doğumlu olan Sadettin Teksoy denince akla ilk gelen sapsarı montu ve ekrana salladığı parmağıdır. Usta gazetecinin zamanın Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’le dünyada ilk görüşen gazeteci olduğunun da altını çizelim. Magazin muhabiri olarak başladığı kariyerine savaş muhabirliğini ekleyen Sadettin Teksoy özel haber muhabiri olarak Uğur Dündar’ın Hodri Meydan programında da görev aldı. Ama yine de onu en çok sarı montuyla ve kendine has üslubuyla “Ben Sadettin Teksoy” dediği “Teksoy Görevde” TV programından hatırlıyoruz. Yıllarca TV ekranlarından yayınlanan programı izlemeyen yoktu. Renkli kişiliğinin cazibesine kapılmamak imkansızdı. Uzun süre ortalıkta görünmeyen Sadettin Teksoy’un kendine ait yapım şirketiyle programcılığa devam ettiğini ve eski enerjisinden hiçbir şey kaybetmediğini belirtelim.

Erkan Yolaç – 85 nedir ki?

Şeker fabrikasında doğan şeker gibi bir adama Evet veya Hayır dememek mümkün mü? İşte yıllar boyunca  yüzlerce insan bunu başarmak için Erkan Yolaç’ın hayatımıza soktuğu Evet Hayır Yarışması’na katıldı. Kafanızı emme basma tulumba gibi sallamanız yasaktı. Sahneye Mehter Marşıyla gelir, İzmir Marşıyla giderdi yarışmacılar. Usta sunucunun kıvrak zekasıyla yaptığı kelime oyunları kendinden en emin yarışmacının bile en nihayetinde yasak kelimelerden olan Evet veya Hayır demesine neden olurdu. 1935 Kırklareli doğumlu şovmenin radyoculuk ve oyunculuk geçmişi de var. Cazibesiyle dönemin Türkiye güzeli Asuman Tuğberk’in kalbini kazanan ve hayatını birleştiren Erkan Yolaç 85 yaşında bile karizmasıyla etkilemeye devam ediyor. Artık sadece özel programlarda rastladığımız sunucuyu tekrar ekranlarda görebilsek keşke.

Seyyal Taner – 67 yaşında

Yaptığı hitlerle 3 kez Altın Plak almaya layık görülmüş güzeller güzeli ve muzip Seyyal Taner’i unutmak mümkün mü? Türkiye’deki ilk kadın rock solisti olan, kendine has çılgın kıyafetleri ve şovlarıyla 80’lere damga vuran Seyyal Taner 1952 Şanlıurfa doğumlu. Konservatuarda bale eğitimi aldıktan sonra şarkıcılığa geçiş yapan, üstüne bir de güzellik yarışmasında dereceye giren Seyyal Taner’in yetenekleri ve başarıları saymakla bitmiyor. Birçok sinema filmi, dizi ve TV programında rol alan, Eurovision yarışmasına katılan, TRT’nin ilk TV müzikalini hazırlayan bu deli dolu sanatçı unutulmuş gibi görünse de, çağı yakalamayı çok iyi biliyor. Son yıllarda plaklara geri dönüşü gözlemleyen sanatçı bu yıl long play’ini plak formatında çıkaracak.

Füsun Önal – 72 yaşında bir efsane

Klasik piyano çalan bir müzisyen, caz orkestralarında şarkı söylemeye başlayan ve dünyanın her yerinde konser vermiş olan bir solist, Haldun Dormen’in önemli rolleri tereddüt etmeden teslim ettiği bir tiyatro oyuncusu, 20 tane yayımlamış kitabı olan bir yazar, çektiği doğa fotoğraflarını sergileyen bir fotoğraf sanatçısı. Kariyerine sığdırdığı bunca işle Füsun Önal belki de bu toprakların görüp görebileceği en yetenekli ve en üretici sanatçılarından biri. 1947 Kadıköy/İstanbul doğumlu. Başrol oynadığı pek çok tiyatro, müzikal ve film eserine ek olarak birçok 45’lik ve long play plakları da bulunan Füsun Önal’ın en bilinen şarkılarından bazıları “Senden Başka” ve “Ah Nerede”. Şimdilerde Füsun Önal’ı kitap imza günlerinde ve sergilerde yakalayabilirsiniz.

Nurhan Damcıoğlu – Kantocu artık 78 yaşında

Kulakları çınlatan kahkahasıyla hatırladığımız Nurhan Damcıoğlu 1941 Adana doğumlu. Daha sadece 4 yaşındayken bale eğitimi almaya başladı ve 9 yaşında Devlet Tiyatroları çocuk bölümüyle sahne hayatına atıldı. Tiyatro sahnelerinin tozunu yıllarca yuttuktan sonra 1969’da kanto şarkılar söylemeye başladı. Sesindeki neşeyle mutlu olmamak mümkün değildi. Danslarını daha da baş döndürücü hale getiren püsküllü puantiye kıyafetleri, minyon yapısı ve fit görünümüyle yılların eskitemediği bir ikon oldu. En çok bilinen “Yangın Var” şarkısı nesilden nesile aktarılan bir şehir efsanesi gibi. Onu hala tanımıyorsanız üzülmeyin, geçtiğimiz yıl yaptığı bir söyleşide yeni bir müzikale hazırlık yaptığını duyurdu. En az 17 kanto şarkının olduğu projeyle bu yıl turneye çıkacak olan canımız Nurhan Damcıoğlu’nu enerjisi için ayakta alkışlıyoruz.

Advertisement

Atilla Atasoy – 66 yaşında müziğe devam

Atilla Atasoy’un hayatına sığdırdığı başarılarını, yurtiçi ve yurtdışındaki ödüllerini, bestelerini, çaldığı enstrümanları anlatmaya kalksak belgesel olur. 1953 Muğla doğumlu sanatçı çok küçük yaşta yeteneğiyle kendini fark ettirenlerden. 2011’e kadar aktif olarak asıl mesleği eczacılığı icra ettiğini biliyor muydunuz? Peki müziğin zengin yelpazesinde gezinerek Halk Müziğine modern ezgiler kattığını ya da Türk Sanat Müziğini orkestrasyonla harmanlığını biliyor muydunuz? Bunları bilmiyorsanız o zaman Modern Dans, Bale ve Halk Dansları eğitimi alan usta bir dansçı olduğu hiç bilmiyorsunuzdur. Üzülmeyin hala onu tanımak için bir şansınız var. Bu yıl sevgililer gününde “Bir Gün Beni Ararsan” şarkısı için yeni bir klip yayınladı ve Mart ayında yeni bir projeyle sahnelerde olacak.

Akrep Nalan – 65’inde Halikarnas’ta

1954 yılında Ankara’da dünyaya gelen Füsün Nalan Alçın’ı Türkiye Akrep Nalan olarak tanıyor. Gençlik yıllarında çeşitli fabrikalarda muhasebeci olarak çalışan Akrep Nalan bir yandan da tiyatro çalışmaları yaptı. Akrep Nalan’a şöhret 90’larda çıkardığı ilk albümü “Dağ Çiçeği” ile geldi. Halikarnas ve Karlar Düşer şarkılarıyla kısa sürede popüler olan ses sanatçısı ayrıca çeşitli dizi ve filmlerde de rol aldı. Türkiye’nin neredeyse her yerinde yıllarca sahne alan Akrep Nalan’a bu lakabı arkadaşları takmış. Hayatında ilk kez at yarışı oynamış ve kazanmış. Kazanan atın adı Akrep’miş. Sadece iki albüm yapmış olsa da duru ve güçlü sesini bir kez duyan bir daha unutamaz. Bugünlerde Bodrum’daki evinde çok sevdiği köpekleriyle vakit geçiriyor.


Leave A Reply