Bira Nedir? Biranın Tarihi

0
Advertisement

Bira nedir? Bira’nın tarih boyunca gelişimi. İlk birayı kimler yapmıştır. Eski kaynaklarda bira hakkında bilgi. Biranın tarihçesi.

16. Yüzyıl Bira ÜretimiArpa ile şerbetçiotundan yapılan hafif alkollü bir içkidir. Alkol derecesi 3 ile 5 arasındadır.

Bira çok eski çağlardan beri bilinir. Balın mayalandırılmasıyla elde edilen “hidromel” en eski içki olarak kabul edilir. Ondan sonra insanlar üzümden şarap yapmışlar, daha sonraları sütten kımız gibi içkiler, nişastalı tahıldan da daha başka keyif verici içkiler elde etmişlerdir ki bira bunlardandır.

Biranın Milâttan Önce de bilindiği Orta Asya Türklerinin darıdan yaptıkları bozadan elde edildiği sanılmaktadır. Eldeki belgelerden Babilliler’in tahılları çimlendirerek boza şeklinde bira yaptıkları anlaşılmaktadır. Boza Mezopotamya ve iran’dan Mısır’a geçtikten sonra bira şeklini almıştır. Burada geliştirilen bira yapma tekniği Yunanistan’a oradan da Roma’ya geçmiştir. Eski Yunanlılardan tarihçi Heredot (M.Ö. 484-406), filozof Aristoteles (M.Ö. 384-222), Sicilyalı tarihçi Diodore (M.Ö. 1.yüzyıl), Mısır ve Yunanistan’da bira yapıldığından bahsederler. O çağlarda mayalaşmayı kolaylaştırmak için biranın içine bal, ağaç kabukları, zencefil, tarçın, daha başka baharat atarlardı. Mısır’da iklim dolayısıyla bira alkollü bir içki olmuştur. Kuzey bölgelerinde bozaya benzerliğini devami ettirmiştir. Biranın içine şerbetçiotunun karıştırılması Avrupa’da IX. yüzyıla rastlar. Böylece bira yüzyıllar boyunca gelişmeler geçirerek bugünkü şeklini almıştır. Bugün bira Almanların milli içkisi sayılır. En iyi biralar Bavyera, Alsace, Bohemya, Belçika ve civarında yapılır.


Leave A Reply