Birecik Nerededir?

0

Birecik nerededir? Birecik hangi ilimize bağlıdır? Birecik ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

BirecikBirecik; Şanlıurfa ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. İlin güneybatısında; kuzeyden Halfeti ve Bozova, doğudan Suruç, batıdan Gaziantep’in Nizip ilçeleri, güneyden Suriye topraklarıyla çevrilidir.

İlçe toprakları dalgalı düzlükler, ovalar ve fazla yüksek olmayan dağlarla kaplıdır: Doğuda Arat ve Baharat, güneydoğuda Beko Dağı, kuzeybatıda Kalazan Dağı, güneydoğuda Karadağ (576 m) yükselir. Yükselti güneyden kuzeye doğru artar. Fırat Irmağı, Gaziantep ile sınır oluşturur. Yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ılıman geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 17-18°C, yağış tutarı 360-370 mm’dir. Doğal bitki örtüsüne bozkır bitkileri egemendir. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Fırat vadisi ve ırmağı tarım için elverişli ortam yaratır. Yetiştirilen ürünlerin başlıcaları buğday, arpa, darı, mercimek, burçak, pamuk, pamuk tohumu, susam; meyvelerden üzüm, ceviz, zeytin ve antepfıstığıdır. Koyun, keçi ve sığır beslenir. Geleneksel el dokumacılığı yapılır. Tarıma dayalı ticaret yaşamı canlıdır. Irak ve Suriye’ ye geçen transit araçlar, ilçe ekonomisine canlılık getirir. Çevre ağaçlandırmalarında kullanılacak fidanları yetiştiren bir orman fidanlığı vardır. İlçe, soyu tükenmek üzere olan dünyaca ünlü kelaynak kuşlarının göç alanları üzerindedir, ancak bu göçmen kuşlar zamanla kümes hayvanları haline dönüşünce ilçe merkezi yakınında düzenlenmiş özel bir alanda bu kuşlar bir yandan üretilmeye çalışılırken bir yandan da soyları koruma altına alınmıştır.

İlçenin en önemli tarihsel eseri, Asur döneminde yapılmış, yüksekliği yer yer 30-40 m’ye varan 12 burçlu ünlü kalesidir

Fırat Irmağı kıyısında, Gaziantep-Şanlıurfa Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 450 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 78 km uzaklıktadır.


Leave A Reply