Bireysel Farklılık Nedir? 4. Sınıf

0

Bireysel farklılık nedir, bireysel farklılıklarımız nelerdir? 4. sınıf düzeyinde bireysel farklılıkların açıklaması, önemi hakkında bilgi.

Advertisement

Bireysel Farklılık Nedir? 4. Sınıf

Bireyleri eşsiz yapan, diğer insanlardan ayıran özelliklere bireysel farklılık denir.

Toplumu oluşturan bireylerin kendini diğer kişilerden ayıran fiziksel özellikleri, duygusal özellikleri ve zihinsel özellikleri (yetenekler ve ilgi alanları) bulunur. Farklı özellikleri bulunan bireylere her zaman saygılı ve hoşgörülü biçimde davranılmalıdır.

Bireysel Farklılıklar:

Fiziksel Özellikler: Boy, kilo, parmak izi, göz rengi, saç rengi gibi fiziksel özelliklerimiz farklılık gösterir. Dünyadaki insanlar farklı fiziksel özelliklere sahiptir. Asya’da çekik gözlü, Afrika’da siyah tenli, Avustralya’da açık tenli insanlar yaşamaktadır.

Advertisement

Duygusal Özellikler: Korkmak, şaşırmak, sevinmek, üzülmek, heyecanlanmak gibi duygusal özelliklerimiz farklıdır. Yaşanan olaylar karşısında duyulan sevinç, üzüntü, şaşkınlık, öfke, merak ve heyecan gibi özelliklere duygusal özellik denir.

Zihinsel Özellikler: Resim yapmak, bir müzik aleti çalmak, satranç oynamak, kitap okumak gibi zihinsel özelliklerimiz farklıdır. Her insanın kendine has yetenekleri ve ilgi alanları bulunur. Kimisi futbol oynamayı severken bir diğeri oturup resim yapmayı tercih edebilir. Veya bir kimse şiir yazmaya yetenekliyken, başkası bu konuda yeteneksiz olabilir. Tüm ilgi alanları ve yetenekler zihinsel farklılıkları oluşturur.

Farklı fikirlere saygılı olmalıyız. Başkalarının değer verip savundukları görüş, düşünce ve duyguları bizimle aynı olmasa da anlayışla karşılamaya hoşgörü denir. Çevremizdeki insanların düşüncelerine saygı gösterip hoşgörülü olmak birlikte yaşamanın en iyi yoludur.


Leave A Reply