Bireysel Farklılık Nedir? Bireysel Farklılıklara Neden Saygı Duymalıyız?

0

Bireysel farklılık nedir, bireysel farklılıklarımız nelerdir, bu farklılıklara neden saygı duymalıyız? 4. sınıf düzeyinde bireysel farklılıkların açıklaması, önemi.

Bireysel Farklılık Nedir?

Bireyleri eşsiz yapan, diğer insanlardan ayıran özelliklere bireysel farklılık denir.

Toplumu oluşturan bireylerin kendini diğer kişilerden ayıran fiziksel özellikleri, duygusal özellikleri ve zihinsel özellikleri (yetenekler ve ilgi alanları) bulunur. Farklı özellikleri bulunan bireylere her zaman saygılı ve hoşgörülü biçimde davranılmalıdır.

Bireysel Farklılıklar:

Fiziksel Özellikler: Boy, kilo, parmak izi, göz rengi, saç rengi gibi fiziksel özelliklerimiz farklılık gösterir. Dünyadaki insanlar farklı fiziksel özelliklere sahiptir. Asya’da çekik gözlü, Afrika’da siyah tenli, Avustralya’da açık tenli insanlar yaşamaktadır.

Duygusal Özellikler: Korkmak, şaşırmak, sevinmek, üzülmek, heyecanlanmak gibi duygusal özelliklerimiz farklıdır. Yaşanan olaylar karşısında duyulan sevinç, üzüntü, şaşkınlık, öfke, merak ve heyecan gibi özelliklere duygusal özellik denir.

Zihinsel Özellikler: Resim yapmak, bir müzik aleti çalmak, satranç oynamak, kitap okumak gibi zihinsel özelliklerimiz farklıdır. Her insanın kendine has yetenekleri ve ilgi alanları bulunur. Kimisi futbol oynamayı severken bir diğeri oturup resim yapmayı tercih edebilir. Veya bir kimse şiir yazmaya yetenekliyken, başkası bu konuda yeteneksiz olabilir. Tüm ilgi alanları ve yetenekler zihinsel farklılıkları oluşturur.

Farklı fikirlere saygılı olmalıyız. Başkalarının değer verip savundukları görüş, düşünce ve duyguları bizimle aynı olmasa da anlayışla karşılamaya hoşgörü denir. Çevremizdeki insanların düşüncelerine saygı gösterip hoşgörülü olmak birlikte yaşamanın en iyi yoludur.

Bireysel Farklılıklara Saygı Duymanın Önemi

İnsanlığın en iyi ve en güzel yanlarından biri, hepimizin birbirimizden farklı olmamız; her insan kendine özgü çok özel bir şekilde benzersizdir. Bu nedenle, bu farklılıklardan korkmak yerine, onları tanımak ve benimsemek ve her şeyden önce saygılı olmak bizim için önemlidir.

Farklı olduğumuzu kabul edin

Bazen bir kişinin kültürü veya dini bizimkinden o kadar farklıdır ki bazı şeyleri neden söylediğini veya yaptığını, hatta ne tür kıyafetler giydiğini bile anlamıyoruz. Bu bize tuhaf ya da aptalca gelebilir ama bizim de onlara bizim kadar tuhaf ya da aptalca görünebileceğimizi unutmamalıyız. Bunun yerine farklılıklara saygı gösterip ve bunları neden yaptıklarını öğrenmeye çalışın. Böylelikle dünya hakkında daha çok şey öğrenecek ve gelişeceksiniz.

Dinlemeyi öğrenin

Başkalarına saygı göstermenin en kolay yolu, konuşurken onları dinlemek, ilgilerini çeken şeyleri ve belirli bir şekilde davranmalarının nedenlerini dinlemektir. Birbirimizi dinlediğimizde öğreniyoruz.

Başkalarıyla alay etmeyin

Sırf farklı oldukları için, insanları kızdırmak veya alay etmek için hiçbir sebep yok. Her zaman durum tersine dönseydi nasıl hissedeceğinizi düşünün. Karşı taraf için çok hoş değil, değil mi?

Düşünceli olun

Daima insanların farklı ihtiyaçlarını ve bunları nasıl karşılayabileceğinizi düşünün. Örneğin bir davet veriyorsunuz, ve dini veya kültürü gereği bazı yiyecekleri yemeyen misafiriniz mi var? Ne yiyebileceklerini öğrenmek için zaman ayırdığınızı ve onlar için bir plan yaptığınızı bilmenin ne kadar düşünceli ve güzel bir davranış olacağını fark edin.

Günün sonunda dünya giderek küçülüyor ve her gün dünyanın her yerinden insanlarla, farklı kültürlerden, dinlerden, cinsel tercihlerden ve engellilerden insanlarla tanışıyoruz. Herkesin dahil olduğunu, güvende olduğunu ve saygı duyulduğunu hissettiği bir dünya yaratalım. Her küçük hareket önemlidir. Değişim seninle başlar.


Leave A Reply