Birleşik Arap Emirlikleri Tarihi

0
Advertisement

Arabistan Yarımadasının en zengin ülkelerinden olan ve Dubai gibi bir cazibe merkezine sahip Birleşik Arap Emirliklerinin kısa tarihi.

Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı15. yüzyıldan başlayarak Portekizliler, Hollandalılar ve İngilizler Arap Yarımadası’nın bu kesiminde egemenlik kurdular. İngilizlerin egemenliği 18. yüzyılın ikinci yarısına kadar sürdü. 1820’de imzalanan barış antlaşmasıyla emirliklerin yönetimi altındaki bölge, İngilizlerin denetimine bırakıldı.

İkinci Dünya Savaşı öncesinde, bu bölgede sınırları belirlenmiş bir devlet yoktu. Egemenlik, kıyı, vaha ve limanların çevresinde toplanmış güçlü şeyh aileleri arasında paylaşılmıştı. Giderek güçlerini artıran şeyhlikler, çok sayıda aşireti çevrelerinde topladılar. 1952’den başlayarak varlıkları açıkça belirginleşen şeyhlikler, İngilizler tarafından destekleniyordu. Büyük Britanya’nın girişimleriyle kurulan ve 7 emirin yılda en az iki kez toplanmasını öngören İttifak Konseyi, şeyhlikler arasındaki işbirliğini güçlendirdi.

Petrolün bulunmasıyla, Abu Dabi ile Dubai’ nin güçleri büyük ölçüde arttı. 1968’de Büyük Britanya’nın bölgeden çekilme yönündeki kararını açıklaması üzerine, şeyhlikler, Bahreyn ve Katar ile birlikte bir devlet oluşturma girişiminde bulundular. Ancak, İngilizlerin emirlikler üzerindeki denetimi 197l’e kadar sürdü. 1971’de Bahreyn ve Katar ayrı ayrı bağımsızlıklarını ilan ettiler. Temmuz 1971’de Abu Dabi, Dubai, Şarcah, Açman, Fucayrah, Umel Kuvayn birleştiler. Birlik, 2 Aralık 1971’de federasyona dönüştü. Şubat 1972’de, Ras-el-Haymah da Birleşik Arap Emirlikleri’ ne katıldı.

Advertisement

Leave A Reply