Birleşmiş Milletler Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Birleşmiş Milletler nedir, ne iş yapar? Birleşmiş Milletlerin özellikleri, görevleri, kuruluşları hakkında bilgi.

birlesmis-milletler

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Birleşmiş Milletler New York şehrinde bulunan uluslararası bir organizasyondur. Üye ülkeler, burada bir araya gelerek sorunları tartışır ve çözümler bulmaya çalışır.

II. Dünya Savaşı sonrasında 1945 yılında müttefikler tarafından kurulmuştur. Birleşmiş Milletler (BM) büyüyerek dünyadaki yaklaşık 200 bağımsız ülkeden 191’inin üye olduğu bir organizasyon olmuştur. BM itilaf içindeki üyeler arasındaki görüşmelere aracılık eder. Bunun yanı sıra BM’e bağlı birçok kuruluş insani yardım amacına hizmet eder.

GENEL MECLİS

Advertisement

Her BM üyesi ülke Amerika’nın New York şehrinde toplanan Genel Meclis’te bir oya sahiptir. Genel Meclis BM çalışmalarını onaylar, önemli konuları tartışır ve paranın nasıl harcanacağına karar verir. Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi barış ve güvenlik konularından sorumludur. Herhangi bir ülkeye, bir barış gücü gönderebilir ve saldırgan hareketleri kınayabilir. Amerika, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin bu konseyin beş daimi üyesidir.

BM KURULUŞLARI

Dünya Sağlık Organizasyonu (WHO)
Yiyecek ve Tarım Organizasyonu (FAO)
Uluslararası Para Fonu (IMF)
BM Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (UNESCO)
Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonunun (ICAO)
Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF)

Birleşmiş Milletler Daimi Üyeleri Listesi

İNSANİ YARDIM ÇALIŞMASI

Advertisement

BM ticaret, sağlık, eğitim ve kültürel anlaşma gibi çalışmaları destekler. Bu çalışma ekonomik ve Sosyal Konsey birimleri tarafından gerçekleştirilir. Fakir ülkelere yardım projeleri, sağlık yardımları ve azınlık haklarını desteklemek gibi konularda ödeme yapar.

UNICEF fakir ülkelerdeki çocukların refahını destekler. BM 1991 yılında Rio de Janetro’da bir zirve yaptı. Bu zirvede dünya liderleri çevresel problemleri tartıştılar.

Birleşmiş Milleti« Genel Meclisi, önemli konuları görüşmek üzere her yıl sonbaharda üç aylık bir süre için biraraya gelir. Rusya’nın 1956 yılında Macaristan’ı işgali gibi acil durumlarda özel oturumlar düzenleyebilir.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDE SORUNLAR

Advertisement

2000li yıllarda Birleşmiş Milletleri sorunlar kuşattı. ABD, Birleşmiş Milletleri gelişmiş ülkelere önyargılı olmakla suçladı ve reformlar yapılana kadar kendi payını ödemeyi reddetti. 2003 yılında Irak’a askeri harekat yapılıp yapılmamasıyla ilgili anlaşmazlık yaşandı. ABD’nin önderliğinde bir koalisyon BM’in desteği olmaksızın Irak’a saldırdı.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?