Birmingham Nerededir?

0
Advertisement

Dünya üzerinde iki adet Birmingham şehri yer almaktadır. İlki Amerika Birleşik Devletlerinde ve ikincisi (asıl bilinen) İngiltere sınırları içerisindedir.

Birmingham - İngiltere (Kentten bir görünüm)

Birmingham – İngiltere (Kentten bir görünüm)

BİRMİNGHAM, Büyük Britanya’da, İngiltere’nin batısında, Batı Midlands’da kent. Londra’nın 160 km kuzeybatısında yer alır. Trent, Severn ve Avon ırmaklarınca sulanan bir yaylada kuruludur. Ülkenin ikinci büyük kentidir. Otomobil, motosiklet, bisiklet ve yedek parçaları, elektrik donanımları, madeni eşya, silah yapımı vb endüstri etkinliklerinin yanı sıra, önemli bir kültür ve eğitim merkezidir (500’ün üzerinde okul ve kolej, iki üniversite, senfoni orkestrası, tiyatro).

Tarih. Ortaçağa kadar küçük bir köy olan kent, 1166’dan başlayarak hızla gelişti ve bir ticaret merkezi konumu kazandı. 16. yüzyılda (bölgedeki kömür madenlerinin işletmeye açılmasıyla) madeni eşya üretiminde önde gelen kentlerden biri oldu. 1762’de Matthew Boulton ve James Watt endüstride devrim yaratan buhar makinelerinin çizimlerini burada gerçekleştirdiler. Joseph Briestley de oksijeni kentte yaşadığı yıllarda buldu. İkinci Dünya Savaşı’nda büyük zarar gören kent, savaş sonrasında onarıldı.

Tarihsel Eserler. Kent Müzesi, Sanat Galerisi, bilim ve sanayi müzeleri, Belediye Binası (1834), Meclis Binası (1879), St. Philip Katedrali (1715), Katolik Katedrali, St. Chad, tarihsel önem taşıyan yapılardır.

BİRMİNGHAM, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Alabama Eyaleti’nde kent, Jefferson Yönetim Birimi’nin merkezi. Appalaş Dağları’nın güney ucunda, Jones Vadisi’nde yer alır. Demir-çelik üretiminde eyaletin önde gelen kentlerinden biridir.

Advertisement

Kömür, kireçtaşı madenleri; yapı gereçleri, makine, kimya endüstrisinin yanı sıra, ticaret, bankacılık, sigortacılık öteki ekonomik etkinliklerdir. Nüfusunun % 40’ını Afro-Amerikalıların oluşturduğu kent, kolej ve üniversiteleri, botanik ve Japon bahçeleri, senfoni orkestrası, bale, tiyatro ve müzesi, her yıl gerçekleştirilen sanat festivali, bölgedeki demir-çelik endüstrisinin simgesi olan dev Roma tanrısı heykeliyle bir eğitim, öğretim ve kültür merkezidir.


Leave A Reply