Bismarck Takımadaları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Batı Pasifik’te yer alan Bismarck Takımadaları ile ilgili hem genel bilgiler hem de adaların tarihi hakkında kısa bilgi

Bismarck Takımadaları

BİSMARCK TAKIMADALARI, Batı Pasifik’te, Yeni Gine Adası’nın doğu ucunun kuzeyinde takımada. Yüzölçümü 49.730 kilometrekare.

Papua Yeni Ginesi’ne bağlı Yeni Britanya, Yeni İrlanda, Amiral, York Dükü, Mussau, Vitu adalarıyla 200 küçük adacıktan oluşur; volkanik kökenlidirler. Bol yağış alan ormanlarla kaplı adaların, ekonomisi, tarım (patates, yer elması, manyok, muz) ve balıkçılığa dayanır.

Avrupalılar ve Çinliler tarafından kurulan kakao ve hindistancevizi plantasyonlarından elde edilen ürünler, inci ve kabuklu deniz hayvanları, başlıca dışsatım ürünleridir. Yeni Britanya’da Rabaul ve Kokopo, Yeni İrlanda’nın kuzeyinde Kavieng, adalardaki önemli liman kentleri ve ticaret merkezidir.

Advertisement

Tarih. Hollandalı Willem ven Schouten ve Jacob Lemaire tarafından bulunan (1616) adalar, 1884’te Almanya’ nın korumasına girdi. Birinci Dünya Savaşı’nda Avustralya, İkinci Dünya Savaşı’nda Japon egemenliğinde kaldı. Savaş sonrasında yeniden Avustralya’ ya, 1973’te Papua Yeni Ginesi özerklik kazanınca bu ülkeye bağlandı.


Leave A Reply