Bitki ve Hayvanların Farklılıkları Nelerdir?

11

Bitkiler ve hayvanlar arasındaki temel farklar nelerdir? Bitki ve hayvanlar arasındaki farklar ve buna örnekler.

Hayvanların bulundukları yerden ayrılabilmelerine karşılık, bitkiler kökleriyle toprağa bağlıdırlar. Hayvanlar dışarıdan gelen etkilere karşı bir tepkide bulunurlar, bitkilerde bu yoktur. Budandıkları, koparıldıkları zaman bunu hissettiklerini belirten hiçbir tepkide bulunmazlar. Fakat bu özellikler bütün bitkiler için söylenemez. Zira bazı basit yapılı bitkilerde hareket ve duyarlık hayvanlarda olduğu kadar yaygındır. Örneğin bazı mavi su yosunları ışığın etkisi altında kımıldar. Bir cins ilkel mantar da selüloz zarları olmadığından amipler gibi yalancı ayaklar çıkararak hareket eder.

Advertisement

Küstümotu, böçekçil bitkiler gibi bazı yüksek yapılı bitkiler değme, ışık, ısı gibi dış etkiler altında birtakım hareketler yaparlar. Buna Karşılık süngerler, selentereler, hayvanlar aleminden olmalarına rağmen sularda toprağa bağlı olarak yaşarlar yer değiştirmezler ancak ağır ve sınırlı hareketler yaparlar.

Bitki hücrelerinde yaprak, gövde vs. gibi bazı organlara yeşil rengi veren klorofil adındaki boya maddesinin bulunuşu hücre zarlarının selülozdan yapılmış olması bitkilerle hayvanları ayıran bir özellik olarak gösterilebilir. Fakat bitkiler aleminde ki iki büyük sınıfı meydana getiren mantarlarla bakteriler hatta bazı çiçekli bitkiler klorofilsizdir. Mantar, yosun gibi basit yapılı bitkilerde de hücre zarı selülozdan değil, başka maddelerden yapılmıştır.

Klorofilli bitkiler topraktan kökleriyle aldıkları madensel maddeleri bu boya maddesinin yardımıyla ayrıca güneş ışığının etkisiyle nişasta, şeker, yağ, yumurta akı gibi organik besinler haline sokup kendilerine mal ederler. Böylece bitkiler hayvanlar gibi beslenme bakımından diğer canlılara bağlı değildirler, kendi kendilerini beslerler.

Advertisement


11 yorum

    • ayşe mutlu on

      harika bir yazı herkesin okumasını tavsiye ederim.mükemmel.ödevimde çok yardımcı oldunuz .ellerinize sağlık.

Leave A Reply