Bitkiler Alemi Sınıflandırma

0

Bitkiler alemi nedir? Bitkiler alemi nasıl sınıflandırılır, özellikleri nelerdir? Bitkiler alemi hakkında bilgi.

bitkiler-alemi

Advertisement

BİTKİLER ÂLEMİ: Bitkiler çok hücreli, ototrof ve iyi gelişmiş bir organizasyona sahip canlılardır. Çiçeksiz Bitkiler (Yosunlar, Eğreltiler) ile Çiçekli bitkiler (Kapalı Tohumlular ve Açık Tohumlular) olmak üzere iki büyük gruba ayrılabilir.

Çiçeksiz bitkilerin en önemli grupları Karayosunları ve Eğreltiler‘dir.

Karayosunları, iletim demeti olmayan bitkilerdir. Eşeyli ve eşeysiz üreme döl değişimi şeklinde birbirini takip eder. Nemli yerlerde yaşarlar.

Eğreltiler, iletim demetine sahip bitkilerdir. Hakiki yaprak ve kök bulunmaz. Yapraklar yer altı gövdelerine dönüşmüştür. Tohumları yoktur.

Advertisement

Tohumlu bitkilerden en önemli gruplar kozalaklılar ve kapalı tohumlulardır.

Kozalaklı Bitkiler ( = Açık Tohumlular), her zaman yeşil, çoğu iğne yapraklı ağaç ve çalılardan meydana gelmiştir. İletim dokusu taşırlar. Çoğalmaları kozalaklarında bulunan tohumları ile olur. Gerçek çiçek ve tohum taslakları yoktur. Çam, ardıç ve ladin bu gruba girer.

Kapalı Tohumlular ( = Çiçekli Bitkiler)’da iletim boruları vardır. Tohumları meyva içinde bulunduğundan kapalı tohumlular olarak bilinirler. Tek çenekli ve çift çenekli bitkiler olmak üzere iki gruba ayrılır. Çift çenekli bitkiler, embriyolarında iki çenek yaprağı taşırlar. Bezelye, badem ve ceviz çift çenekli bitkilerdendir. Tek çenekli bitkilerin embriyolarında tek çenek yaprağı bulunur. Buğday ve orkide tek çenekli bitkilerdendir.


Leave A Reply