Bitkilerde Bakteri Hastalıkları Nelerdir? (Kısa ve Temel Bilgiler)

0

Bitkilerde bakterilerin sebep olduğu hastalıklar, bakteri yanıkları, belirtileri ve görüldüğü bitkiler hakkında bilgi.

Bakteri Yanığı

Advertisement

Bitkilerde Bakteri Hastalıkları

Bitkilerde Bakteri Hastalıkları; Erwinia amylovora türü bakterilerden ileri gelen bitki hastalığıdır. Avrupa, Kuzey Amerika, Yeni Zelanda ve Japonya’da özellikle elma ve armut bahçelerinde büyük zararlara yol açan bu hastalık, ayrıca badem, kayaarmudu, kayısı, kiraz, dağmuşmulası, alıç, japonbaharı, maltaeriği, muşmula, üvez, erik, ateşdikeni, ayva, ahududu, gül ve gülgiller (Rosaceae) familyasının öbür bitkilerini de etkiler.

Hastalığın başlıca belirtileri, tomurcukların, meyve mahmuzlarının, yaprakların, sürgünlerin ve dalların birdenbire çürüyüp kararması ve ölmesidir. Bu hastalığa çok duyarlı olan armut, elma ve ayva ağaçları, ateşte kavrulmuş gibi kararıp kısa sürede ölebilir. Sürgünlerin, dalların ve gövdenin üstünde kahverengi ya da morumsu siyah renklerde, ortası hafifçe çökük, kenarları keskin ve genellikle çatlak yaralar oluşur.

Meyveler iyice sulanır, giderek renkleri kahverengi ya da siyaha döner, en sonunda da kuruyup buruşur. Ilık ve nemli bahar aylarında, yaraların üstünde bakteri kolonilerinin oluşturduğu çamurumsu damlacıklar görülür; rüzgâr, yağmur ve böcekler aracılığıyla taşınan bu damlacıklar sağlıklı bitkilerin tomurcuk, yaprak ve sürgünlerine bulaşır. İlkbahar sonu ile yaz başında, bakteriler hücreden hücreye yayılır ve ağacın iletim-dokusunda ilerleyerek dokuların kararıp ölmesine yol açar. Bakterilerin az bir bölümü de, dal ve gövdedeki yaraların kenarlarında kışı geçirerek gelecek bahan bekler ve tomurcuklanma mevsiminde hastalığı yeniden başlatır.

Advertisement


Leave A Reply