Bitkilerin Organları

2

Bitkilerin başlıca organları nelerdir? Bitkilerin organları hakkında bilgi ve tanımlar.

Bir bitkiyi dikkatle incelediğimiz zaman birbirinden farklı şekil ve görevleri olan bazı kısımları bulunduğunu görürüz. Bunlar üçe ayrılır: Kök, gövde, yaprak.

Advertisement

Kök: Genel olarak, toprağın içinde ağacı tesbit etmeye sabit tutmaya, besin maddelerini almaya yarıyan kısımdır. Bitkilerin cinsine ve şekline göre birçok değişiklikler gösterir.

Gövde: Bitkinin yaprak, dal ve çiçeklerini taşıyan kısımdır. Toprağın içinde çimlenen bir tohumdan aşağıya doğru inen çıkıntı nasıl kökü meydana getiriyorsa, yukarı doğru uzayıp topraktan çıkan kısım da gövdeyi meydana getirir. Kökün topraktan emdiği besin maddelerini içindeki kanalcıklar yardımı ile bitkinin her köşesine yayar. Gelişmiş bir gövde genel olarak silindir şeklindedir. Gövdenin de tıpkı kök gibi bitkilerin cinsine ve şekline göre birçok tipleri vardır.

Yaprak: Bitkinin soluma, terleme ve besinleri hazırlama işlerini görür. İçindeki klorofil sayesinde güneş ışığı enerjisiyle karbon dioksit ve suyu birleştirerek besinler hazırlar. Bazı bitkilerin yaprakları çamlarda olduğu gibi, iğnecikler şeklinde, bazılarında da yassı tabakalar halindedir. Bunların da türlü çeşitleri vardır.

Eğreltiotu, atkuyruğu, kibrit otları, yosunlar, mantarlar, likenler, bakteriler gibi bitki çeşitlerinde yukarıdaki özelliklerin biri veya birkaçı birden bulunmayabilir. Bundan dolayı yukarıdaki özellikleri bütün bitki çeşitleri için söylemek doğru olmaz.

Advertisement


2 yorum

Leave A Reply