Bitlenme Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Bitin özellikleri nelerdir? Çocuklarda bitlenme nedenleri ve belirtileri. Bitten korunma ve tedavisi hakkında bilgi.

BİT

bitÜç tür bit vardır; Baş biti, beden biti, kasık biti. Çocuklara bulaşması olasılığı en yüksek olan baş bitidir.

Eskiden sağlık koruma ve temizlik koşullarına uyulmamasının kaçınılmaz sonucu olduğu düşünülen baş bitinin, tersine temiz saçlarda daha kolay geliştiği günümüzde anlaşılmıştır. Toplu bulundukları yerlerde bir çocuktan öbürüne kolayca geçtiği için, özellikle yuva ya da okul çağındaki çocukların çoğu, günün birinde bitlenirler; bunda utanılacak hiçbir yan yoktur.

Baş biti saçlarda, deriye yakın yerlere yumurtlar ve yumurtalarını çimento gibi bir maddeyle saç tellerine yapıştırır. Yumurtalar yaklaşık 6 gün sonra çatlamaya başlar ve çıkan yavru bitler, kafa derisinden kan emerek beslenir. Olduğu gibi bırakılırsa, yavru bit, yaklaşık dokuz günlük bir dönemden sonra, üç kez deri değiştirip, üreme yeteneği bulunan erişkin bit haline gelir. Dişi bit, her gece 10 kadar yumurta yumurtlar.

BELİRTİLER

Advertisement

Baş bitinin başlıca belirtisi, baş derisindeki kaşınmadır. Çocuğunuzun kaşınan başını incelerseniz, hem bitleri, hem de saç kıllarına yapışık durumda olan yumurtaları, yani “sirke”leri görebilirsiniz.

NEDENLER

Baş bitinin bulaşması, başında bit bulunan biriyle başbaşa temasın sonucudur.

KORUNMA

Bitlerden, temizlik yoluyla korunulamayacağı için, sık sık baş yıkamanın bir yararı olmaz. Çocuğun saçlarını kısa keserek ya da arkaya bağlayarak saçlarının başka çocukların saçlarıyla temas olasılığını azaltmanın biraz yararı olabilir; ama genel olarak, bir çocuğu bitlenmekten korumak için yapılabilecek pek fazla şey yoktur.

TEDAVİ

Advertisement

Baş bitiyle uğraşmanın en güvenli yolu, baş derisine sürülen ya da püskürtülen özel bir şampuan kullanmaktır. Bit şampuanları alkollü olduklarından, kolayca tutuşabilirler; bu nedenle dikkatle ve havalandırılmış bir odada kullanılmalıdırlar.

Baş bitini tedavi etmek için bir ilaç satın almadan önce, bir çocuk doktoruna danışmanız yararlı olur; çünkü bitler ve yumurtaları, belirli bir ilaca karşı direnç kazanmış olabilirler. Doktor, bölgenizde bir bit salgını başgöstermesi durumunda, hangi ilacın ya da bit şampuanının daha başarılı sonuç verdiğini bilecektir.

BU YAZI SADECE BİLGİ VERMEK AMAÇLIDIR. DOKTOR TAVSİYESİ DEĞİLDİR. LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUN.


Leave A Reply