Bitlis Kalesi ve Tarihi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bitlis kalesi ve tarihi hakkında kısa ve genel bilgi.

Bitlis kalesi

Bitlis kalesi

Büyük İskender subaylarından Badlis’i Bitlis’te kuvvetli bir kale yapmaya tayin etmişti. Kalenin yapılması bittikten sonra İskender buraya gelmiş, fakat kaleye kabul edilmemiştir. Bunun üzerine zorla zapta teşebbüs edilmiş, çok kan dökülmüştür. İskender geri dönerken, kale kapıları açıldı. Badlis bunu hükümdarın emrini yerine getirmek için yaptığını, çünkü kaleden içeri kimsenin sokulmaması gerektiğini söyleyince İskender onu affetti.

Kale, Bitlis Suyu kollarından iki derenin birleştiği yerde bir kaya üzerindedir. Dörtgen biçimindedir. Doğusunda yüksek bir burç vardır. İdamına karar verilenler buradan aşağı atılırdı. Onun için buna “Kanlıkule” denilir. Batıda Han Sarayı köşesinde de bir kule vardır. Kalenin çevresinde 670 mazgal bulunur. Kalenin güneyinde aşağı şehre bakan üç kat demir kapı vardır. Etrafında savunma hendeği yoktur. Kalenin yüksekliği 20-30, duvar genişliği 4-6 metredir. Eskiden kale içerisinde üç yüz evle Han Sarayı vardı. Kale içinin yarısını saray kaplamıştı. Ayrıca kalede erzak, malzeme ve cephane dolu mağazalar bulunuyordu.

Kaleden ayrı olarak Deytaban Tepesi üzerinde aynı adı taşıyan bir kule vardı. Şimdi haraptır. Bunun eskiden kaleye işaret veren bir gözetleme yeri olduğu tahmin edilmektedir.

Advertisement

Leave A Reply