Bleomisin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Bleomisin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Bleomisinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Bleomisin neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Bleomisin

Bleomisin

Kullanımları

Bleomisin kanseri tedavi etmek için kullanılır. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak veya durdurarak çalışır.

Bu ilaç, akciğerlere yayılan tümörlerin neden olduğu akciğerlerin etrafında sıvı birikmesini (plevral efüzyon) kontrol etmek için de kullanılabilir. Bu durum için bleomisin, bir göğüs tüpü yoluyla akciğerlerin çevresindeki boşluğa yerleştirilir.

Bleomisin SÜLFAT Flakon nasıl kullanılır?

Bu ilaç genellikle haftada bir veya iki kez veya doktorunuz tarafından belirtildiği gibi bir sağlık uzmanı tarafından bir damara, kas içine veya deri altına enjeksiyon yoluyla verilir. Bu ilacı bir damara verirken, 10 dakika boyunca yavaşça enjekte edilir. Göğüs ağrınız varsa hemen sağlık uzmanınıza bildirin. İlacın durdurulması veya daha yavaş enjekte edilmesi gerekebilir. Dozaj, tıbbi durumunuza, vücut büyüklüğünüze ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Bu ilacı bir göğüs tüpünden akciğerlerin çevresindeki boşluğa alıyorsanız, çözelti genellikle 4 saat boyunca yerinde kalır ve daha sonra göğüs tüpünden boşaltılır. Doktorunuz, çözeltinin akciğerlerinizin tüm kısımlarını tedavi ettiğinden emin olmak için sizi 4 saat boyunca pozisyon değiştirmeye yönlendirebilir.

Yan etkiler

Enjeksiyon bölgesinde ağrı / kızarıklık, ateş, titreme, kusma, iştahsızlık, kilo kaybı, cildin kararması veya tırnaklarda / ayak tırnaklarında değişiklikler meydana gelebilir. Birkaç küçük öğün yemek veya aktiviteyi sınırlamak gibi diyetteki değişiklikler bu etkilerin bazılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, bulantı ve kusmayı önlemek veya hafifletmek için ilaç tedavisi gerekebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Geçici saç dökülmesi meydana gelebilir. Normal saç büyümesi tedavi bittikten sonra geri dönmelidir.

Bu ilacı kullanan kişilerin ciddi yan etkileri olabilir. Bununla birlikte, doktorunuz bu ilacı reçete etmiştir, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Doktorunuz tarafından dikkatli bir şekilde izlenmesi riskinizi azaltabilir.

Dudaklarda, ağızda ve boğazda ağrılı yaralar oluşabilir. Riski azaltmak için sıcak yiyecekleri ve içecekleri sınırlayın, dişlerinizi dikkatlice fırçalayın, alkol içeren gargara kullanmaktan kaçının ve ağzınızı soğuk suyla sık sık yıkayın.

Bleomisin genellikle tedavinin ikinci veya üçüncü haftasında cilt reaksiyonlarına (örneğin kızarıklık, kaşıntı, kabarcıklar, döküntü, şişme) neden olabilir. Bu reaksiyonlar her zaman ciddi değildir. Bununla birlikte, ciddi bir reaksiyon belirtilerinden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir cilt reaksiyonu geliştirirseniz derhal doktorunuza bildirin.

Baş dönmesi / bayılma, hızlı / vurma kalp atışı, uyuşma / karıncalanma, ellerde / ayaklarda soğukluk hissi, kolay morarma / kanama, soluk / mavimsi cilt, kan öksürme, kanlı veya kahve telvesi gibi görünen kusma, enfeksiyon belirtileri (örn. kalıcı boğaz ağrısı), böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarında değişiklik, pembe idrar), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (örn. karışıklık, saldırganlık), kalıcı bulantı, mide / karın ağrısı, koyu renkli idrar,cilt / gözlerde sararma görünürse doktora bildirin.

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen tıbbi yardım alın: vücudun bir tarafında zayıflık, görme değişiklikleri, konuşma bozukluğu, göğüs ağrısı.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: karışıklık, döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bleomisin kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: bağışıklık sistemi sorunları (örn., Kemoterapi, kemik iliği sorunları), böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, akciğer sorunları.

Bu ilaç akciğerlerinizi oksijen tedavisine daha duyarlı hale getirebilir. Bu nedenle, doktorunuza veya diş hekiminize, ameliyattan veya oksijenin kullanılabileceği herhangi bir tedaviden önce bu ilacı kullandığınızı söyleyin.

Yaşlandıkça böbrek fonksiyonu azalır. Bu ilaç böbrekler tarafından çıkarılır. Bu nedenle, yaşlılar bu ilacı kullanırken yan etkiler (örneğin, akciğer problemleri) için daha büyük risk altında olabilir.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: brentuksimab, digoksin, böbreklere zarar verebilecek ilaçlar (örneğin, gentamisin, cisplatin gibi aminoglikozitler), fenitoin.


Leave A Reply