Bocce Sporu Tarihçesi

0

Bocce sporunun kökeni nedir? Bocce nasıl bir spordur? Dünyada ve Türkiye’de bocce sporunun tarihi, tarihçesi ve gelişimi hakkında bilgiler.

Bocce

DÜNYA’DA BOCCE

Bu oyunun köklerinin Eski Mısır’a dayandığı kabul edilir. Oyunun Roma’da, M.Ö. 264 yılındaki Pu-nic Savaşları sırasında oynandığına dair kanıtlar vardır. Dünyanın en eski oyunlarından biri olarak bilinen Bocce 19. yy. Napolyon döneminde papa, soylu kadınlar ve cerrahlar tarafından madeni toplarla oynanmıştır. Fransa, İtalya, İsviçre, Almanya, ABD, Kanada, ispanya, Malta, Cezayir, Paraguay, Peru, Çin, Brezilya, San Marino, Belçika, Hollânda, Avusturya, Hırvatistan, Polonya ve Doğu Bloğu ülkelerinde çok yaygın olup lig statüsünde müsabakalar yapılmaktadır.

İsviçreli Avukat Giovanni A. Baccio tarafından uluslar arası teşkilâtlanmaya yönelik girişimlerle, ülkelerin birey olarak uyguladıkları oyun kurallarını birleştirmek ve her uluslar arası maçta oyun kurallarının uygulanması için, merkezi İsviçre, Lugano’da bulunan Uluslar Arası Bocce Konfederasyonu (Confedarazione Boccistica Internazionale) kurulmuştur. 1983 yılında uluslar arası teknik oyun kuralları yeniden düzenlenerek konfederasyona üye ülkeler arasında yapılan maçlar, şampiyonalar ve yarışmalarda uygulanmaya başlanmıştır. Türkiye Konfederasyon ve Avrupai Bowl Birliği (European Bowl Association) üyesidir.

TÜRKİYE’DE BOCCE

Ülkemizde toplumsal ağırlıklı spor dalları arasında yer alan bocce ilk olarak bu sporu tanıyıp seven gönüllü insanların desteğiyle 1990 yılında Ataköy Deniz Sporları Kulübü başkanı Fuat Yılmaz tarafından geliştirilmiş olup raffa sistemi ile oynanmaktadır. Türkiye’de Bocce faaliyetleri federasyon oluşumuna kadar 1992 yılında kurulan İstanbul Bocce Spor Kulübü tarafından yürütülmüştür. Bu kulüp önceleri sporun tanıtımı ve yaygınlaşması için çalışmış, teknik oyun kurallarına göre sporcular yetiştirmiş ve Türkiye’nin 1991 yılında İsviçre Lugano’da düzenlenen 32 ülkenin yer aldığı 6. Dünya Bocce Şampiyonasına katılmasını sağlamıştır.

Bocce İstanbul amatör spor kulüplerimizden Ataköy Deniz Sporları, Ataköy Spor, Bahçelievler Spor, Olimpiyat Spor, Yüce Spor ve Samsun Spor kulüplerince desteklenerek 1995 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Herkes için Spor Federasyonu bünyesinde yer almıştır. O tarihlerde federasyon başkanlığı görevini yürüten Halil Kılıçoğlu, boccenin yurt sathına yayılması için il temsilcileri düzeyinde eğilim seminerleri düzenlemiş, 1997 federasyon başkanlığına atanan Kamil Kehale, faaliyet programında uyguladığı eğitim seminerine katılan il sayısını kırk beşe yükseltmiş, malzeme temini ile teknik yayınlar tercüme edilerek basın ve televizyonlar aracılığıyla boccenin tanıtımı için girişimlerde bulunmuş, 1997 yılı içinde de antrenör ve hakem kursları düzenlemiştir.

Uluslar arası resmi müsabakaların başladığı 1995 İtalya 7. Dünya Bocce Şampiyonası ve 1996 Fransa 8. Avrupa Bocce Şampiyonasına katılan Türkiye’nin bocce milli takımı teknik direktörlüğünü Yılmaz Balaban yapmıştır. Bocce 1977 Akdeniz Oyunları spor branşları arasında ilk defa yer almış ve ülkemizde bu dalda ilk defa temsil edilmiştir. 2002 yılında bocce sporu, Beyzbol ve Softbol Federasyonu’na bağlanmıştır.

2004’te Antalya’nın Kemer ilçesinde düzenlenen “Türkiye Kulüpler Bocce Birinciliğine çeşitli kentlerden 12 takım katılmıştır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply