Böcek Taklitçiliğinin 5 Harika Örneği – Birbirlerini Taklit Eden Hayvanlar

0
Advertisement

Bazı böcekler, diğer hayvanları ve bitkileri ses veya davranış açısından taklit ederler. İşte ilginç yetenekleri ile taklitçi böcekler.

Böcekler dünyasında,  bitki veya hayvan birbirleri ile benzeyebilirler. Bazı böcekler, diğer hayvanları ve bitkileri görünüm, ses veya davranış açısından taklit ederler. İşte taklit yeteneklerinden yararlanan böceklerden birkaçı.

Çubuk Böceği

Çubuk Böceği
Çubuk böcekleri, belki de böcek taklitçiliğinin en iyi bilinen örneklerinden biridir. Yaygın olarak baston olarak anılan çubuk böcekleri, 126 milyon yıl önce bitkileri taklit etmeye başladı. Dal benzeri görünümleri, onları avlayan avcılara karşı korumaya yardımcı olur.

Uğur Böceği Taklit Böceği (Ladybird Mimic Beetle)

Uğur Böceği Taklit Böceği

Taklit yeteneğini kullanan bir başka böcek ise uğur böceği taklit böceği. Bu böcek, uğur böceğinin kırmızı ve siyah renklendirmesini benimseyerek, uğur böceğinin kılığına girer. Bunun nedeni ise uğur böceğinin tadının yırtıcılar için tatsız olmasıdır. Böylece yırtıcıları uzak tutar.

Ölü Yaprak Mantis

Yaprak Böceği

Advertisement

Ölü yaprak mantisi çeşitleri, başka bir çarpıcı taklit örneği sunar. Bu mantisler hem renkli hem de ölü, kırık veya çürüyen yaprakları taklit eder. Kanatları aynı yaprağa benzer. Ölü yaprak mantisi de davranışsal olarak ölü yaprakların hareketini taklit eder; rahatsız olursa mantis bir yaprak gibi sallanır.

Genel vali kelebeği (Viceroy Kelebek)

Kelebek
Genel vali kelebeği, savunma amacıyla taklit kullanan başka bir böcek. Genel vali kelebeği, hükümdar kelebeğine çok benzer. İkisi arasındaki benzerliğin bir Batesian taklidi örneği olduğu düşünülüyordu; bu taklit türünde böcek , yırtıcılar için zehirli veya tatsız olan başka türlerin görünümünü taklit eder. Avcılar, sonuç olarak, her ikisinin de zehirli olduğunu düşünerek her iki türden de kaçınırlar. Bununla birlikte, son araştırmalar, genel vali kelebeğinin birçok avcı için de tatsız olduğunu gösteriyor. Bu iki kelebek, her biri diğerinin kötü itibarından yararlanan taklitçi böcekler olabilirler. Bu iki kelebek ile ilgili kafamıza takılan sorular, böcek taklidinin genellikle karmaşık olduğunu göstermektedir.

Çayır Çekirgeleri (Katydid)

çekirge

Kaynak: pixabay.com

Tüm taklitler savunma amaçlı değildir. Bazı türler avını çekmek için de kullanır. Mesela çayır çekirgeleri dişi ağustos böceklerinin yaptığı kanat tıklamalarını taklit edebilen bazı çayır çekirgeleri de bulunur. Çayır çekirgeleri, daha sonra çiftleşme umuduyla yaklaşan erkek ağustos böceklerinin şarkılarına cevap vermek için bu tıklamaları kullanırlar. Bu, saldırgan böcek taklidinin bir örneğidir ve sonuçta ağustos böcekleri, çayır çekirgeleri için bir yemek olur.


Leave A Reply