Bodrum Nerededir?

0

Bodrum nerededir? Bodrum hangi ilimize bağlıdır? Bodrum ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

bodrumBodrum; Muğla İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 3 bucağı (.Karaova, Turgutreis, Ortakent), 27 köyü vardır. İlin batısında; kuzeyden Güllük Körfezi, kuzeydoğu ve doğudan Milas İlçesi, güneyden Gökova Körfezi, batıdan Ege Denizi ile çevrilidir.

Advertisement

İlçe topraklarının güneyi dağlıktır. Kuzeye doğru yükselti azalır. Güneyde Yaran Dağı (879 m), batıda Uyuklu Dağı (690 m) başlıca yükseltileridir. Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 19°C, yağış tutarı 770-780 mm’dir. Akdeniz çalı türleri (maki), kızılçam, meşe ve günlük ağaçları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomide turizm, öteki gelir kaynaklarının üzerinde bir konum kazanmıştır. Buğday, mısır, arpa, bakla, nohut, susam; meyvelerden zeytin, mandalina, portakal yetiştirilen tarım ürünlerinin başlıcalarıdır. Kırsal alanda koyun, keçi ve sığır beslenir. Pansiyon işletmeciliği, mavi yolculuk, yat yapımı, turistik eşya, el sanatları yapım ve pazarlaması, eğlence yaşamı, halkın gelir düzeyini yükseltmiştir. Yaz aylarında nüfus büyük ölçüde artar. Yat limanı, uluslararası standartlardadır. Güllük yakınlarında yapılan ve 1996’da hizmete giren Bodrum-Milas Havaalanı bölgenin turizm potansiyeline olumlu katkıda bulunmaktadır. Sünger avcılığı ve balıkçılık, halkın geleneksel uğraşları arasındadır. Bitez, Gümbet, Gölköy, Ortakent, Torba, Gümüşlük, Turgutreis, Türkbükü, ilçe merkezi dışında en çok turist çeken yörelerdir.

Bodrum’un bayındır duruma getirilmesi ve dünyaya tanıtılması için büyük çaba harcayan ünlü yazar “Halikarnas Balıkçısı” Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın (1890-1973) mezarı ilçe topraklarındadır. İlçe günümüzde Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden bir haline gelmiştir.

Bodrum Yarımadası’nın güney kıyısında kurulu olan ilçe merkezi il merkezine 117 km uzaklıktadır.

Advertisement


Leave A Reply