Boğaz Dokuz Boğumdur Kompozisyon

0
Advertisement

Boğaz Dokuz Boğumdur, sözü yutkuna yutkuna söylemeli atasözünü açıklayan kompozisyon örneği, atasözlerini açıklayan kompozisyonlar, yazılar.

Boğaz Dokuz Boğumdur, Sözü Yutkuna Yutkuna Söylemeli;

Akıllı, olgun ve tecrübeli insan, sözünü bilerek, düşünerek, tartıp biçerek söyleyen insandır. Düşünmeden, rastgele, ağzına geleni söyleyivermek ancak cahil insanların harcıdır. Bu tutum, çok kere söyleyeni çok kötü durumlara düşürdüğü gibi toplum içinde huzursuzluk, geçimsizlik, münakaşa gibi tatsız olaylara sebep olur. Bunun neticesinde kin, nifak, fesad tohumları boy atmaya başlar. Sözün bu olağanüstü gücünü Yunus Emre bakınız şu mısralarda ne güzel anlatır;

«Söz ola kese savaşı. Söz ola kestire başı» Düşünmeden, rastgele konuşma huyunda olan insanın kendi kendisine de saygısı yoktur. Kimse tarafından sevilmemeyi, itibar görmemeyi, hatta hakaretlerle karşılaşmayı göze almıştır. Atalarımız; «istediğini söyleyen istenmediğini işitir.» derken bunu kasteder.

O halde, kendimize ve çevremize saygımız varsa, toplum huzur ve barışına katkıda bulunmak istiyorsak sözlerimizi nereye varacağını bilmeden, akıl ve mantık süzgecinden geçirmeden söylememeye dikkat edeceğiz. Hz. Muhammed’in: «Belâ, insanın sözü üzerine gelir.» sözünü unutmayacağız.

Advertisement

BOĞAZ DOKUZ BOĞUMDUR ATASÖZÜNÜN ANLAMI


Leave A Reply