Boğazda Gıcık Neden Olur? Nasıl Geçer? Sebepleri Nelerdir?

0
Advertisement

Gıcık nedir? Boğazda gıcık neden olur? İnsanları rahatsız eden bir durum olan boğazda gıcık öksürüğü nedenleri, nasıl geçer, gıcık hakkında bilgi.

Gıcık; Boğazda duyulan, insanı öksürmeye zorlayan bir irkilmedir. Birdenbire, üst üste öksürük tepkisinin uyanmasına gıcık tutmak deriz. Gıcık, çoğunlukla, soluk borusuna tükürük, başka bir sıvı, ya da toz kaçması sonucu ortaya çıkar. Kahve, çay, su içerken soluk borusunun birden kapanamamasından, o sırada soluk alınmış olmasından dolayı tanecikler bu yola girer. Bu gibi yabancı maddelerin atılması için birden, arka arkaya gelen öksürükler insanı oldukça rahatsız eder, bazen boğuluyormuş gibi, bir süre soluk alamaz olur.

Gıcık

Gıcık ufak aralarla dakikalarca, bazen de saatlerce sürebilir. Üst solunum yolları hastalıkları sırasında da zaman zaman gıcıklar geldiği olur. Hele farenjit, larenjit geçirmekte olanlar bu sıkıcı duruma düşerler, çok defa öksürük ilâçları da yeteri kadar faydalı olmaz. Gıcık tutması bir de sigara tiryakilerinin derdidir. Çoğunlukla sabahları gelen gıcıklı öksürükler dakikalarca geçmez, insanı halsiz düşürür.

Soluk borusuna yabancı bir madde kaçması sonucu geçici olarak gelen gıcıklar cismin atılmasıyla kendiliğinden ortadan kalkar. Gıcıklar bir hastalığa, ya da sigaraya bağlıysa çeşitli öksürük ilâçları kullanılabilir. Sigaradan dolayı gıcık tutanlar değişik tütün içmemelidirler.

Gıcık tutan bir kimseyi orta sıcaklıkta bir odada dinlendirmeli; çok konuşturmamalıdır. Sigara içilmemelidir. Az şekerli sıcak su içilmesi faydalı olabilir. Gıcık tozlardan, bazen olduğu gibi kimyasal maddelerin buharlarından ileri geliyorsa bu gibi yerlerden bir süre uzaklaşılmalıdır.

Advertisement

Sağlık Uyarı


Leave A Reply