Boğazlıyan Nerededir?

0

Boğazlıyan nerededir? Boğazlıyan hangi ilimize bağlıdır? Boğazlıyan ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

bogazliyanBoğazlıyan; Yozgat İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Yenipazar), 33 köyü vardır. İlin güneydoğusunda; batıdan ilin Yenifakılı, doğudan Çandır, kuzeyden Çayıralan, güneyden Kayseri’nin Felahiye ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İç Anadolu Yaylası üzerinde yer alan ilçe topraklarının yalnızca doğudaki küçük bir bölümü, Akdağlar’ın uzantılarıyla kaplıdır. Bozkır ve yayla bitkilerinin yanı sıra, küçük orman (karaçam, ladin, ardıç, meşe) toplulukları, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Kara iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Yağmur, genelde ilk ve sonbaharda düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 9.7°C, yağış tutarı 393.8 mm’dir. İlçe’yi doğubatı doğrultusunda aşan Karasu, Delice Irmak’ının iki kolundan biridir. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, çavdar, mercimek, şekerpancarı, patates, kuru-soğan, üzüm, elma, armut) ve hayvancılığa (koyun, inek, tiftik keçisi, kıl keçisi) dayanır. Tarım etkinlikleri, Karasu çöküntü oluğundaki Boğazlayan Ovası’nda yoğunlaşmıştır. Kent merkezinde bir deri fabrikası, küçük ölçekli endüstri ve ticaret kuruluşları, tahıl siloları vardır.

Kekliçek-Yatır dağlan arasındaki vadide, deniz düzeyinden 1.400 m yükseltide Yozgat-Kayseri Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 120 km uzaktadır.


Leave A Reply