Bologna Nerededir? Bologna Tarihi

0

Bologna hangi ülkededir? Bologna ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İtalya Bologna hakkında bilgi.

bolognaBologna; İtalya’nın kuzeyinde kent, Emilia-Romagna Bölgesi’nin ve aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Po Irmağı vadisinin güneyinde, Apeninler’in eteğinde, Floransa’nın 82 km kuzeyinde yer alır. Bölgenin ticaret, endüstri merkezi ve demiryolu kavşağıdır. Şeker rafineleri, konservecilik, tütün, makine, motor parçaları, madeni eşya ve kimya başlıca endüstri dallarıdır. Demiryollarıyla, kuzeybatıda Milano, güneybatıda Floransa ve Roma, güneydoğuda Adriya Denizi kıyısında Rimini, kuzeydoğuda Padova, Venedik ve Alp Dağları’na bağlanır. İÖ 2. yüzyılda Romalılarca yapılan ünlü Aemilia Yolu’nun açılışından bu yana, İtalya karayolları ağının merkezi konumunda bulunması, her yıl binlerce turisti kente çeker. Lezzetli yemekleriyle de bilinen Bologna, tarihsel yapılarıyla ilginç bir Roma kentidir.

Advertisement

Tarih: Önceleri Felsina adında bir Etrüsk kenti olan Bologna, İÖ 2. yüzyılda Romalıların yönetimine girerek Bononia adını aldı. 6.yüzyılda Bizans, daha sonra da papalık topraklarına katıldı. 11. yüzyılda Kuzey İtalya’nın ilk komünlerinden biri konumunu elde ederek papalığa, imparatorluğa ve öteki kent devletlerine karşı bağımsızlığını ilan etti. 14. yüzyılda bağımsızlığını yitirerek sırasıyla Visconti ve Bentivoglio ailelerinin egemenliğine girdi. Bu dönemde Vignola, Michelangelo ve Giovanni de Bologna gibi mimar ve heykelciler kenti eserleriyle süslediler. 1506’da, Papa II. Julius tarafından yeniden Papalık yönetimine alındı. 1831, 1843 ve 1848’de papalığa karşı ayaklanma girişimlerinden sonuç alınamadı. 1860’ta Sardinya Krallığı ile birleşti, 1861’de İtalya Krallığı’na katıldı. İkinci Dünya Savaşı’nda Müttefiklerce bombalandı. Eylül 1943’te, Müttefikler tarafından kuşatılmasına karşın, Nisan 1945’e kadar Alman işgalinde kaldı. Savaş sonrasında büyük ölçüde onarım gördü.

Tarihsel Esereler: Palazzo Comunale (13., 15. ve 16. yüzyıl), rönesans üslubu Podesta Sarayı, Kral Enzio Sarayı (13. yüzyıl), San Petronio Bazilikası (14. yüzyıl, Santo Stefano Kilisesi, San Giacomo Maggiore Kilisesi (13.-15. yüzyıl), kütüphanesinde 1 milyon ciltten fazla kitap bulunan üniversitesi (11. yüzyıl), Pinacoteca Resim Galerisi (İtalya’nın ünlü ressamlarının eserleri sergilenir) kentin ortaçağdan kalma önemli yapılardır.


Leave A Reply