Bolvadin Nerededir?

0
Advertisement

Bolvadin nerededir? Bolvadin hangi ilimize bağlıdır? Bolvadin ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

bolvadinBolvadin;Afyonkarahisar İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 14 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden ilin Emirdağ, doğu-güneydoğudan Sultandağı, güneyden Çay, batıdan Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları Emir Dağları’nın güney eteklerinde, genelde yaylalarla kaplı alanda uzanır. Güneyde Bolvadin Ovası düzlükleri görülür. Ortalama yükselti 1.500-2.000 m arasındadır (kuzeydoğuda Yellibel Tepe’de 2.070 m, Başyurt Tepe’de 2.281 m). Güneydoğuda Eber Gölü vardır. Önemli bir akarsuyu olmamakla birlikte küçük dereler toplanarak Akarçay’ı oluşturur ve Eber Gölü’ne dökülür. Karasal iklim egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve az yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11-12°C, büyük bir bölümü kar olarak düşen yağış tutarı 380-390 mm’dir. Bozlar bitkileri, meşe ve ardıç ağaçları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. En çok buğday, mısır, fasulye, burçak, şekerpancarı, afyon, ayçiçeği; meyvelerden elma, vişne ve armut yetiştirilir. Koyun, keçi ve sığır beslenerek hayvansal ürünler elde edilir. Geleneksel el dokumacılığı köylerde yaygındır. Afyon kaymağı ülke çapında ünlüdür.

Mimar Sinan’ın eseri olan Rüstem Paşa Camisi ve Hamamı (1546-1561) ilçenin en önemli tarihsel eseridir. Deniz düzeyinden 1.315 m yükseltide, Afyon-Konya Demiryolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 48 km (Çay İlçesi üzerinden 60 km) uzaklıktadır.


Leave A Reply