Bomba Hakkında Ansiklopedik Bilgi

0
Advertisement

Bomba nedir? Bombanın tarihi ve çeşitleri ile ilgili olarak ansiklopedik bilgilerin yer aldığı yazımız.

Hidrojen Bombası Patlama Anı

Hidrojen Bombası Patlama Anı

BOMBA, patlayıcı ya da kimyasal maddelerle doldurulmuş canlı, cansız hedeflere karşı kullanılan türlü büyüklükte savaş aracı.

Bombalar atılış ve yapılış biçimlerine göre çeşitlere ayrılır. En bilinenleri el bombası, tüfek ve havan bombaları, saatli bombalar, gaz, sis, yangın, su bombalarıyla uçak (tahrip, lağım, yangın, sis, kimyasal, napalm, atom ve hidrojen) bombalarıdır.

Mayınlar da kullanım amacı bakımından bir çeşit bombadır. Fitil yardımıyla tutuşturulan, içi barut ve parça etkisi yapabilecek maddelerle doldurulan, el ile atılan ilk toprak güllelerin kullanılışı 15. yüzyılda başladı. 1904-1905 Rusya-Japonya savaşından sonra ise savunma ve saldırı silahı olarak el bombasının önemi arttı. Birinci Dünya Savaşı’na girilirken tüm ordular çeşitli bombalarla donatıldı. Sis ve yangın bombaları gibi özel bombalar ortaya çıktı. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nda denizaltılara karşı su bombalan kullanıldı.

El bombası. Piyade mangasının tüfek ve süngü yanında kullandığı bomba. Parça etkili el bombası, saldırı el bombası, kimyasal el bombası, tatbikat ve eğitim el bombaları olmak üzere değişik amaçlara göre çeşitli yapı ve biçimleri vardır. Göz yaşartıcı gaz, göz yaşartıcı ve kusturucu gaz, yangın, sis ve renkli sis el bombaları, kimyasal el bombalan içinde sayılır.

Advertisement

Uçak bombaları. El bombası dışında kalan hemen hemen tüm bomba çeşitleri uçaklardan atılabildiği için uçak bombaları sınıfına girer. Uçaklarla atılan bombaların önemli bölümünü savaş bombaları oluşturur.

Tahrip gücü çok yüksek olan bombalar. Yüksek patlama güçlü biyolojik, radyolojik, kimyasal (yangm, gaz, sis) ve nükleer gibi bölümlere ayrılır. Savaş bombaları dışında değişik amaçlar için geliştirilmiş özel bombalar, eğitim ve öğretim bombalan da vardır.


Leave A Reply