Bonn Nerededir? Bonn Tarihi

0

Bonn hangi ülkededir? Bonn ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Almanya Bonn hakkında bilgi.

bonnBonn; Almanya’da, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde kenttir. 1949-1990 arasında Almanya Federal Cumhuriyeti’ nin başkentiğini yaptı. Rhine (Ren) lrmağı’nın sol kıyısında, Köln’ün 26 km güney-güneydoğusunda yer alır. Hafif madensel ürünleri (alüminyum), büro eşyaları, kimyasal maddeler, ecza gereçleri, seramik vb endüstri etkinliklerinin yanı sıra, ülkenin tarihsel ve kültürel merkezlerinden biridir.

Advertisement

Öte yandan devlet kuruluşlarının büyük bölümü (Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Federal Şansölye’nin Konutu, Federal Konsey, Parlamento, bazı bakanlıklar) buradadır.

Tarih: İS 1. yüzyılda Romalıların kurduğu kent (Castra Bonnensia), 9. yüzyılda Normanlarca yıkıldı. 13. yüzyıldan başlayarak Köln Başpiskoposluğu’ nun merkezi olmasıyla yeniden önem kazandı. 1794’e kadar aralıklı olarak özerk konumunu korudu. 1673-1715 arasında Hollanda, 1798-1814 arasında Fransa’nın egemenliğine girdiyse de 1815’te Viyana Kongresi sonucunda Prusya yönetimine geçti. İkinci Dünya Savaşı sonrasında İngiliz, Fransız ve ABD’li işgal güçleri Federal Almanya Cumhuriyeti’ne özerklik tanıdılar. Ancak, tarihsel başkent Berlin’in yeni durumu, başkent olarak işlevini sürdürmesini engellediğinden, ülkenin kuzey-güney bölümleri arasındaki sınır üzerinde bulunan Bonn, Rhine boyunca elverişli konumu nedeniyle başkent olarak seçildi (1949), bu konumunu 1990’a kadar sürdürdü. İki Almanya’ nın birleşmesiyle Berlin yeniden başkent olduysa da devlet daireleri henüz tam olarak Berlin’e taşınmadığı için günümüzde (1997) de geçici başkent konumunu sürdürmektedir.

Tarihsel Eserler: Rathaus (Belediye binası, 1737), Poppelsdorf Şatosu (1715-1730), katedral (11.-13. yüzyıl), Friedrich Wilhem Üniversitesi (1784) kentteki başlıca tarihsel yapılardır. 1770’de Bonn’da doğan Beethoven’in evi günümüzde müzedir. Beethoven Konser Salonu’nda, iki yılda bir bestecinin anısına festival düzenlenir.

Advertisement


Leave A Reply