Borç Yiyen Keseden Yer Ne Demektir? Atasözünün Anlamı, Açıklaması

0

Borç Yiyen Keseden Yer ne demektir? Borç Yiyen Keseden Yer atasözünün anlamı ve açıklaması nedir, atasözü hakkında yazı.

Borç Yiyen Keseden Yer

Arka resim kaynak: pixabay.com

Borç Yiyen Keseden Yer:

ANAFİKİR: Borçla alışveriş yapan, bir gün bunların bedelini kendisi ödeyecektir.

Advertisement

Borca yapılan alışverişlerde, kişi anında para ödemediği için bazen ihtiyacından fazlasını alır. Tamamen yanlış olan bu davranışın açısını yine kişinin kendisi çeker. Çalışmasının karşılığında aldığı paralarla bu borcu ödeyeceği için, kendi gelirine göre borç yapmalıdır. İlerde aldıklarının bedelini yine kendisinin ödeyeceğini düşünerek borçlanmalıdır. Böylece hem kişiliğini, hem de başkalarının kendisi hakkındaki güveni korumuş olur. Aksi taktirde borçlarını ödeyemez.

Kredi Kartları ve Kredi Tuzağı

Günümüzde insanlar geçim zorluklarından dolayı mecburi olarak kredi kartı ve kredi kullanmaktadırlar. Oysa bu durum sadece geçici olarak kişinin sıkıntısını gidermekte üstelik gelecekteki sıkıntıyı arttırmaktadır. Alınan krediler ve kredi kartlarından yapılan harcamalar eninde sonunda ödenecektir, üstelik gecikmeli ödenmesi durumunda kişiyi daha da zora sokacak şekilde faiz bindirirler. İnsanlar kredi kartlarına güvenerek alışveriş yaptıklarında aslında henüz kazanmadıkları, gelecekte kazanacakları parayı harcamaya başlamış olurlar. Bu da onların kendi gelecekleri ipotek altına aldıkları anlamına gelir. Yine alınan krediler para geldiği zaman çok hoşa gider ve harcaması güzeldir. Ancak bu gelecekte ödeyeceğiniz parayı harcamanız anlamına gelir, bu para kesinlikle havadan gelmiş değildir. Borç almak, borçlanmak geleceği ipotek etmek demektir. Bazı durumlarda borç almak gereklidir.

Örneğin ev alamayan ve sürekli ev kirası ödemek zorunda kalan bir kimsenin morgage gibi bir kredi ile borç alması ve sonrasında ödemeyi ev kirasını öder gibi borcunu ödeyerek yapması oldukça mantıklıdır. Çünkü zaten kişi ev kirası ödemektedir ve ev kirasının sonu yoktur. Oysa borcun bir sonu vardır. O yüzden bu gibi durumlar haricinde mümkün olduğu kadar az borç almalı ve mümkün olduğunca cepteki para ile yetinmeye çalışmak gerekmektedir. Kimseye borçlanmadan yaşamanın güzelliği hiç bir şeyde yoktur. Üstüne üstlük bankalara borçlanmak çok daha zordur. Bankalar bir gün bile beklemeden faiz işletirler o yüzden kişiyi zorda bırakırlar.

Advertisement


Leave A Reply