Borçlu Ölmez Benzi Sararır Atasözünün Anlamı Açıklaması Hakkında Yazı

0
Advertisement

Borçlu Ölmez Benzi Sararır atasözünün açıklaması. Borçlu Ölmez Benzi Sararır anlamı, hakkında bilgi, anafikir.

“Borçlu Ölmez Benzi Sararır” Atasözünün Anlamı

Borçlu Ölmez Benzi Sararır;

Atasözünün Kısaca Anlamı: borç kişiyi öldürmez ancak hasta edecek kadar üzer.

Açıklaması

Ekonomik şartların adamakıllı ağırlaştığı günümüzde kişinin maddi gücü bazı ihtiyaç ve isteklerinin gerçekleşmesi için yeterli olmayabilir. Bu durumda başkalarından borç almak olağandır. Ancak, bu borçlanmada ölçüyü kaçırmamak gerekir. Çünkü borç, her şeyden önce kişiye bir manevi ağırlık ve sorumluluk yükler.

Kişi, her ne kadar kendince ödeme planları yaparsa yapsın, bilinçaltında «Ya ödeyemezsem» gibi yıpratıcı bir düşünce ve kaygı taşır. Bu kaygı da onun hayatını zehir eder, mutluluğuna gölge düşürür, hatta, sağlığını bile bozar. Bu bakımdan yine atalarımızın: «Ayağını yorganına göre uzat» sözünü kendimize düstur edinip mümkün olduğu kadar borçlanmamaya bakalım.

Advertisement

Borcu olan kimse borç aldığı kimsenin yüzüne bakmakta zorlanır, vaktinde ödeyememe durumunda sıkıntı yaşar, ne gibi bir açıklama yapacağını bilemez. Borcu yüzünden ezilir, büzülür. Bu durum insanı öldürmez ancak çok üzeri. Hatta bu üzüntü kişinin hasta olmasına dahi neden olur. Ata sözündeki benzi sararır sözü, hastalıktan renginin sararacağı, sağlığının gideceği anlamındadır.


Leave A Reply