Borik Asit Nerelerde Kullanılır?

0

Borik Asit nasıl bir maddedir? Borik Asit nerelerde kullanılır? Borik Asidin kullanım alanları hakkında bilgi.

Borik Asit Nerelerde Kullanılır?

Borakik asit, hidrojen borat, asidum boricum ve ortoborik borik asit olarak da adlandırılan borik asit, monobazik, borun zayıf Lewis asididir. Suda çözünebilen beyaz bir toz olarak veya renksiz kristaller formunda bulunur. Borik asit Bor, Oksijen ve Hidrojenden oluşur ve doğal olarak oluşan bir kimyasal bileşiktir. Borakit ve boraks gibi diğer minerallerle birlikte de bulunur. Mineral formda meydana geldiğinde sassolite denir. İşte bazı önemli kullanımları ve borik asit uygulamaları:

1. Tıbbi Kullanım Alanları

Küçük kesikler ve yanıklar için antiseptik olarak kullanılabilir. Göz yıkama olarak çok seyrek bir Borik asit çözeltisi uygulanabilir. Bakteriyel vajinozis tedavisi için bir dilüsyon olan Borik asit de vajinal olarak kullanılabilir. Borik asit ayrıca akne tedavisi için bir antibakteriyel bileşik olarak da rol oynar. Ayakta mantar oluşumunu önlemek için borik asit tozu çoraplara yerleştirilir.

2. Böcek öldürücü olarak kullanılır

Borik asit, karıncaları, hamamböceklerini, pireleri, termitleri ve diğer birçok böcekleri kontrol etmek için bir böcek öldürücü olarak kullanılabilir.

3. Tahtaları korumak için

Borik asit, kerestelerin, mantar ve böcek saldırısına karşı korunmasında kullanılır.

4. pH tamponu olarak kullanılır

Borik asit, konjugat baz borat iyonları ile dengede bir pH tampon sistemi (çoğunlukla yüzme havuzlarında) olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

5. Yağlama için

Borik asit seramik veya metal yüzeylerde bir yağlayıcı olarak kullanılabilir.

6. Nükleer Santrallerde

Nükleer santrallerde borik asit bir nötron zehri olarak kullanılır. Borik asitteki bor, bazı termal nötronları emer ve termal fisyon olasılığını azaltır.

7. Endüstriyel kullanımlar

Endüstrilerde borik asidin en yaygın kullanımı fiberglas imalatındadır. Kuyumculuk sektöründe lehimleme ve tavlama işlemleri sırasında kullanılır. LCD ekranlarda cam üretmek için de kullanılır.

8. Tarımsal kullanımlar

Borik asit, bitkilerde bor yetersizliklerini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.


Leave A Reply