Boris Pilnyak Kimdir? Rus Yazarın Hayatı, Yazdıkları ve Eserleri

0
Advertisement

Boris Pilnyak kimdir? 1920’li yıllardan itibaren ünlenmiş olan Rus roman yazarı Boris Pilnyak hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Boris Pilnyak

Boris Pilnyak, asıl adı boris andreyeviç vogau pilniak olarak da yazılır (d. 1894, Mojhaisk, Rusya – 21 Nisan 1938, Communarka shooting ground), 1920’lerde ünlenen simgeci roman ve öykü yazarı.

Boris Pilnyak
Otobiyografisinde dokuz yaşında yazmaya başladığını belirtmekle birlikte, ünlenmesi toplumun bütün katmanlarını kucaklayan ve devrimle iç savaşın panoramasını geriye dönüşler yoluyla çizen Goli god (1922; Çıplak Yıl) adlı romanıyla oldu.

1926’da Frunze’nin bir harekât sırasındaki ölümünü gerçekçi bir yaklaşımla betimlediği Povest nepogaşenrıoy luni (Sönmeyen Ay’ın Öyküsü) adlı öyküsü resmî çevrelerin tepkisine yol açtı. Pilnyak yazdıklarının yanlış olduğu yolunda bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Ama 1929’da, Berlin’deki Rus göçmenlerine ait bir yayınevine Krasnoye derevo (Maun) adlı romanını basması için izin vermesi üzerine yeniden güç durumda kaldı. Kahramanları arasında olumlu bir kişilikle çizilen Troçki yanlısı bir komüniştin yer aldığı bu roman SSCB’de yasaklandı.

Pilnyak roman ve öykülerinde komünizmin amaçlarıyla yöntemlerini benimsemediğini giderek daha açık biçimde ortaya koydu. 1920’lerin sonunda yapıtlarına uygulanan yoğun sansürden kurtulabilmek amacıyla, bir barajın yapım çalışmalarını konu alan ve beş yıllık planı öven Volga vpadayet v Kaspiyskoye more (1930; Volga Hazar Denizine Dökülür) adlı romanını yazdı. Ama üstü kapalı eleştirileriyle resmi çevrelerin güvenini daha da yitirdi. Stalin’in baskı uygulamalarının yoğunlaştığı dönemde yapıtlarının yayımlanması bütünüyle yasaklandı. Stalin‘in ölümünden sonra, 1937’de tutuklandığı ve aynı yıl öldüğü resmen açıklandı. Daha sonra saygınlığı geri verildi ve ilk kez 1976’da az sayıda yapıtı yeniden yayımlandı.

Etkileri

Pilnyak genellikle 1920’lerin en büyük Rus romancısı olarak kabul edilir ve o zamanın en çok okunan ikinci yazarıydı, sadece Maxim Gorky’den sonra. Modernist yazım tarzı, yalnızca Rus değil, aynı zamanda en ünlüleri Danilo Kiš, Dubravka Ugrešić ve Miodrag Bulatovic olan birçok Yugoslav yazarı da dahil olmak üzere bütün bir nesli etkiledi. Kiš sık sık Pilnyak’ı başlıca etkilerinden biri ve Yury Olesha ve Isaac Babel ile birlikte en sevdiği Rus yazarlarından biri olarak gösterdi.

Advertisement

Leave A Reply